Teoretické znalosti zo zimného semestra si v druhej polovici školského roku vyskúšajú priamo v praxi. Organizácia pre pomoc utečencom (OPU) totiž spolu s UK odštartovala výukový projekt, v ktorého rámci dostanú študenti na starosť konkrétny prípad žiadateľa o azyl v Českej republike.
Už 5. ročník takzvanej právnej kliniky umožní študentom zoznámiť sa detailne s azylovou problematikou v Čechách aj v krajinách Európskej únie. Žiadateľom o azyl poskytuje zase pražská právna klinika bezplatné poradenstvo. Budúci právnici pracujú vždy vo dvojiciach, a to pod dohľadom koordinátora projektu. Svoju prácu môžu konzultovať s advokátmi. Klientovi pripravujú podklady, poskytujú mu praktické poradenstvo v azylovom konaní alebo v kancelárii neziskovej humanitárnej organizácie OPU.
Študentka Hana Kratochvílová pomáhala napríklad minulý rok rodine z Bieloruska, ktorá žije v Čechách už tri roky, ale ministerstvo vnútra zamietlo jej žiadosť o udelenie azylu.
"Pracovali sme s kolegyňou na žalobe, na základe ktorej súd zhodnotí zákonnosť rozhodnutí ministerstva. Snažili sme sa vyvrátiť ich podklady a dodať ďalšie. Konanie pred súdom ale zatiaľ nebolo nariadené," uviedla Kratochvílová, ktorá sa i v budúcnosti chce venovať ľudským právam.
Voliteľný predmet Teória a prax azylu a utečenectva si tohto roku vybralo 32 záujemcov. Štyrom najlepším študentom ponúknu organizátori na konci letného semestra stáž v pražskej kancelári Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a v kancelárii OPU.
Kolískou právnych kliník sú Spojené štáty americké. Ich poslaním je poskytovať bezplatné poradenstvo "zraniteľným a nemajetným skupinám obyvateľstva". Kliniky teraz fungujú v 12 krajinách strednej a juhovýchodnej Európy.