
Peter Agre a Roderick MacKinnon. FOTO - REUTERS
Ľudské telo sa skladá zo 70 percent slanej vody. Objavy kanálikov bunkových membrán, s ktorými prišli ocenení vedci, pomohli vysvetliť, ako sa voda a soli dopravujú do buniek a späť z buniek, a tým umožnili pochopiť vznik mnohých chorôb, napríklad chorôb obličiek, svalov a nervového systému, uvádza sa v zdôvodnení Nobelovho výboru Švédskej kráľovskej akadémie vied, ktorý o udelení ceny rozhoduje. Objavy napríklad vysvetľujú, ako obličky odoberajú vodu z moču alebo ako sa vytvárajú a šíria elektrické signály v nervových bunkách.
Nobelovu cenu za ekonómiu získali Američania Robert F. Engle a Clive W. J. Granger za využitie štatistických metód v zbere dát pre časové rady, keď sa chronologicky pozoruje určitý jav, napríklad hrubý domáci projdukt, ceny, úrokové sadzby, kurzy akcií a pod., alebo sa využíva pri testovaní teoretických ekonomických hypotéz. Zistenia vedcov majú zvláštny význam pre finančné trhy, ktoré vďaka upraveným časovým radom získavajú nástroje na oceňovanie aktív podľa ich skutočnej hodnoty a rizika.
Nobelova cena za ekonómiu je jediným ocenením, ktoré sa nezrodilo z vôle švédskeho priemyselníka Alfreda Nobela, vynálezcu dynamitu. Jej udeľovanie presadila švédska štátna banka k 300. výročiu svojho vzniku, keď získala súhlas Nobelovej nadácie a poskytla dotáciu na vyplácané ceny. (čtk)