Prípad kanadskej novinárky Zahry Kazemiovej, ktorú zavraždili pred tromi mesiacmi v Iráne, nadobudol včera nový rozmer. Po tom, ako narušil iránsko-kanadské vzťahy, následkom čoho Ottawa stiahla z Teheránu veľvyslanca, spôsobuje napätie i v samotnom Iráne. Jeho hlavnými aktérmi sú ministerstvo pre spravodajstvo a vnútornú bezpečnosť a na druhej strane predstavitelia justície.
Spor oboch skupín, za ktorým vidia miestni pozorovatelia dlhodobé rozpory medzi iránskymi reformistami a konzervatívcami, sa naplno prejavil na včerajšom teheránskom súde, pred ktorý sa na začiatku procesu v súvislosti s Kazemiovej smrťou postavil agent ministerstva Muhammad Reza Ahmadi.
Z úst hlavného žalobcu Džafara Rešadatího si vypočul obvinenie „z účasti na takmer úmyselnej vražde“. Bol totiž jediným z vyšetrovateľov, ktorý strávil s novinárkou niekoľko hodín osamote. Reportérku zatkli 25. júna za fotografovanie väznice Evin.
Rešadatí tvrdí, že agent novinárku bil a zhodil na zem. Podľa agentúry AP tiež povedal, že väzenský doktor ešte deň predtým potvrdil, že Kazemiová je v poriadku a písomne odpovedala na celý rad otázok. O niekoľko hodín neskôr ju s ťažkými poraneniami hlavy odviezli do nemocnice.
„Teraz mi vysvetlite, ako sa zdravá osoba, ktorá odpovie na osemnástich stranách na otázky vlastným písmom, dostane do nemocnice a následne zomrie,“ položil žalobca otázku pre všetkých.
Ahmadiho obhajca, ktorý zároveň zastupuje celé ministerstvo spravodajstva, však tieto tvrdenia rezolútne poprel. Tvrdí, že justícia úmyselne zamlčala Kazemiovej list, v ktorom píše, že ju bili už od prvého dňa zadržiavania. Novinárka vraj uviedla i niekoľko mien. Ministerstvo to chce podľa informácií agentúry AFP v blízkom čase dokázať na tlačovej konferencii, kde „ukáže všetky fakty a dá verejnú mienku do poriadku“.
Na dlho očakávanom procese, ktorý sa koná v preplnenej sieni v prítomnosti asi 40 novinárov, sa zúčastnil aj veľvyslanec Kanady v Iráne Philip MacKinnon. Jeho vláda ho stiahla a pohrozila sankciami po tom, ako telo novinárky pochovali v Iráne napriek tomu, že jej syn žijúci v Montreale i kanadské úrady si želali prevoz do Kanady. Do Iránu sa vrátil len na proces. Súd ho však odročil na neurčito, pretože Ahmadi všetky obvinenia poprel a vyžiadal si dlhší čas na preštudovanie spisu.