Čína podpísala s ASEAN Zmluvu o priateľstve a spolupráci, akýsi pakt oneútočení, platný medzi krajinami ASEAN od roku 1976. Ten zaväzuje zúčastnené strany, aby sa vyvarovali použitia sily, a vyzýva na väčšiu hospodársku a politickú spoluprácu.
Dodatočná dohoda o partnerstve má prinútiť Čínu a ASEAN, aby zrušili všetky obchodné bariéry medzi svojimi trhmi do roku 2010. Vznikol by tak najväčší jednotný trh s 1,7 miliardami spotrebiteľov.
India s ASEAN uzavrela tri dohody zaväzujúce na rozšírenie obchodných vzťahov, vyhnutie sa vojenským konfliktom a boju proti regionálnemu terorizmu. Najvýznamnejšou zmluvou je Rámec pre komplexnú ekonomickú spoluprácu, ktorý má liberalizovať obchod a pripraviť sa na možné vytvorenie zóny voľného obchodu.
Rada krajín v juhovýchodnej Ázii sa netají obavami, že najľudnatejšie štáty sveta - Čína a India - raz ASEAN ekonomicky premôžu priťahovaním investícií a obchodných aktivít, od ktorých závisí ekonomický rozvoj ASEAN, v ktorom žije 500 miliónov ľudí. ASEAN združuje Brunej, Kambodžu, Indonéziu, Laos, Malajziu, Barmu, Filipíny, Singapur, Thajsko a Vietnam.
Mnohé z týchto krajín zažili vo svojich dejinách vojenské konflikty s Čínou. Odvtedy občas vypukne napätie v súvislosti s nárokmi vznášanými nad Spratlyho ostrovmi a okolitými oblasťami v Juhočínskom mori. O kontrolu nad súostrovím, ktoré má možno nerastné bohatstvo, sa usilujú Čína, Vietnam, Filipíny, Malajzia a Brunej. (čtk)