ných.
Jeden zo svedkov, kosovský Albánec, počas procesu rozprával o tom, ako ho „mierotvorca“ nútil po bitke vykopať si vlastný hrob a potom chodiť po srbskej enkláve s tabuľou s nápisom Nenávidím Srbov.
Deň nástupu do väzenia je však v nedohľadne. Rakúšan Martin Almer krátko po prvom zadržaní v marci minulého roku z Kosova utiekol.
Almera prepašovala cez Macedónsko rakúske zdravotné stredisko. Zrejme sa stále zdržuje v Rakúsku. OSN odvtedy podozrieva rakúske úrady, že mu k úteku pomáhali.
Almer nie je prvým obvineným zo zločinu v radoch mierotvorcov v Kosove. V júli vedenie misie OSN v Kosove suspendovalo jedného zo svojich policajtov na základe obvinenia z mučenia zadržaných na svojom predchádzajúcom pracovisku v Harare. O inšpektorovi Henrym Dowovi zo Zimbabwe informovala OSN organizácia Redress bojujúca proti mučeniu. Správa hovorila o elektrických kábloch a bití po chodidlách.
Šéfovia z OSN poslali Dowa domov do Zimbabwe, odvolávajúc sa na nedostatok financií na zorganizovanie súdu priamo v Európe. Podľa aktivistov z Redress je však nepravdepodobné, že si bývalý inšpektor doma nevybaví zrušenie alebo odklad procesu. Navrhli OSN zorganizovať proces v Británii, kde sa viacero z jeho údajných obetí práve nachádza. Koncom septembra ho však videli viezť sa na svojom Landroveri cez Harare.
„Čo je s OSN? Ak nám ho tu nechajú, bude mučiť znova,“ povedal zimbabwiansky novinár. „Keď OSN pustilo Dowa domov, porušilo tak svoju vlastnú konvenciu proti mučeniu,“ komentoval udalosť britský denník The Guardian.
ZUZANA OČENÁŠOVÁ