
Arnold Schwarzenegger s manželkou Mariou Shriverovou, ktorá je členkou najslávnejšieho politického klanu Ameriky - Kennedyovcov. FOTO - ČTK/AP
Arnold Schwarzenegger dobyl Kaliforniu. Mohlo by sa zdať, že sa tak ukončilo jedno veľké politické divadlo. Už dnes je však jasné, že šou pokračuje, Terminátorov nástup je len začiatkom.
Po dlhých rokoch patrí Kalifornia opäť republikánom a analytici špekulujú, aký to bude mať vplyv na budúcoročné prezidentské voľby a znovuzvolenie Georgea Busha.
Porážka demokratického guvernéra Graya Davisa však bude mať pravdepodobne ešte zásadnejší dopad: v Amerike sa môže spustiť celá séria pokusov odvolať riadne zvolených lídrov.
Po skúsenosti z Kalifornie je jasné, že stačí zozbierať niekoľko tisícok podpisov a ak je dostatočný počet ľudí nespokojných so svojimi zvolenými zástupcami, dokážu vyvolať voľby. Analytici sa obávajú, že z jednorazovej akcie sa môže stať pravidlo. Nespokojných je totiž v Amerike dosť. Je však otázne, či by nové a nové voľby neboli len vyhodenými peniazmi. Nie všade totiž majú Davisa, ktorý prekáža aj vlastným voličom, a Schwarzeneggera, ktorý by dokázal prilákať takú pozornosť.
Paradoxne ako prvý by mohol Davisa nasledovať práve Schwarzenegger. Mnohí demokrati už včera v noci totiž kričali: „Opakovať voľby!“
Víťazstvo vo voľbách bolo nepochybne tou ľahšou časťou Schwarzeneggerovho nástupu do politiky. Ako hviezdu filmu ho poznali všetci, no nebol zapletený do politiky. Experti sa totiž zhodujú, že viac ako viera v Schwarzeneggerove schopnosti rozhodlo, že ľudia už mali dosť guvernéra Davisa. Chceli sa ho jednoducho zbaviť.
Problémy prídu až teraz. Schwarzenegger bude musieť predložiť program, ktorý by mal viesť k ozdraveniu Kalifornie. Štát je katastrofálne zadĺžený (38 miliárd), dlhodobo nevedia, ako vyriešiť energetickú krízu a obnoviť dôveru k predstaviteľom moci. Vôbec to nebude mať ľahké. Nielenže nikdy nič podobné nerobil a počas celej kampane ani nepredložil nejaký scenár riešenia. Schwarzenegger bude musieť pri presadzovaní svojej politiky komunikovať s kalifornským kongresom a tam majú jasnú väčšinu demokrati.
Schwarzenegger to vie a asi preto si veľmi starostlivo naplánoval víťaznú oslavu. Nielenže hovoril zmierlivo a voči demokratom ústretovo. Na pódium si pozval aj rodinu svojej manželky Marie Shriverovej, ktorá je neterou bývalého demokratického prezidenta Johna F. Kennedyho. Jasnejšie gesto k demokratom urobiť nemohol.
Schwarzenegger poslal ešte jeden odkaz. Oslava sa konala v tom istom hoteli, kde pred 23 rokmi prijímal gratulácie bývalý kalifornský guvernér a čerstvý americký prezident Ronald Reagan. Schwarzenegger ako rodený Rakúšan do Bieleho domu nemôže, a preto to bol skôr odkaz Bushovi, že v Kalifornii mu pomohol k znovuzvoleniu. Jeho potenciál je totiž teraz obrovský. Pamätníci si všimli, že v hoteli bolo podstatne viac novinárov ako pred rokmi. A Reagan pritom vyhral prezidentské voľby, Schwarzenegger len guvernérske.
Politológovia si však nie sú takí istí a radia opatrnosť. Už pred voľbami niektorí upozorňovali, že Schwarzeneggera sprevádza až príliš veľa škandálov: obťažovanie žien, údajný obdiv voči Hitlerovi. Teraz k tomu pridávajú, že to, čo sa dnes javí ako víťazstvo, môže byť o pol roka najťažšia prehra. Ak totiž Schwarzenegger nedokáže Kaliforniu aspoň začať liečiť, môže byť skôr dôkazom zlyhania. A to Bush práve nepotrebuje.
Rakúšania: Kalifornia je teraz tak trochu naša
Rakúšania prežívali včerajšiu noc, akoby sami volili svojho guvernéra. Televízia a rozhlas zaradili do vysielania priame vstupy, k voľbám sa vyjadrovali všetci politici, od prezidenta po regionálnych lídrov strán.
„Z jeho víťazstva mám radosť. Je to tak trochu aj víťazstvo Rakúska,“ hovorila šťastná štajerská hajtmanka Waltrud Klasnicová. Schwarzenegger pred 20 rokmi prijal americké občianstvo, nechal si však aj rakúsky pas. „Slnko nad Rakúskom už nikdy nezapadne. Akonáhle slnko zmizne nad Viedňou, vyjde nad Sacramentom (hlavné mesto Kalifornie), kde teraz bude Arnold vládnuť,“ povedala Klasnicová.
„Najslávnejším synom Rakúska teraz už nie je Wolfgang Amadeus Mozart. Rakúšania sú bez ohľadu na to, ku ktorému politickému táboru patria, neuveriteľne hrdí na Arnolda Schwarzeneggera,“ hovoril včera z Grazu reportér CNN Walter Rodgers.
V Grazi, ktorý je len niekoľko kilometrov od Arnoldovho rodiska Thalu, oslavovali celú noc. Nepochybovali, že ich silák vyhrá. „V roku 1962, keď u mňa začínal, nikto netušil, že to dotiahne tak ďaleko,“ povedal Kurt Marnul, ktorý bol Schwarzeneggerovým prvým kulturistickým trénerom.
Rakúske nadšenie je také silné, že niektorí už dnes hovoria o Bielom dome. Dúfajú, že Amerika kvôli ich hrdinovi zmení ústavu a umožní kandidovať na prezidenta aj ľuďom, ktorí sa nenarodili v Spojených štátoch. Ak sa tak nestane, stále sa môže vrátiť domov. Podľa prieskumu rakúskeho rozhlasu by ho volilo až 72 percent Rakúšanov. (kos, čtk)