Brusel 7. októbra (TASR) Doterajšie návrhy na budúce zloženie Európskej komisie umožnia nájsť konsenzus medzi 25 súčasnými a budúcimi členskými štátmi EÚ pri rokovaniach o ústave. Je o tom presvedčený belgický premiér Guy Verhofstadt.
"Na stole je niekoľko návrhov, vďaka ktorým môžeme nájsť konsenzus (o zložení komisie)," povedal dnes Verhofstadt po rokovaní s poľským premiérom Leszekom Millerom v Bruseli.
Budúce zloženie Európskej komisie je jednou zo sporných otázok prebiehajúcej medzivládnej konferencie o konečnom znení ústavy EÚ.
Dnes má komisia 20 členov väčšina z 15 členských krajín má po jednom komisárovi, päť veľkých krajín po dvoch (Nemecko, Francúzsko, Británia, Taliansko, Španielsko).
Návrh Konventu predpokladá, že do roku 2009 bude mať v komisii každá členská krajina jedného komisára. Pri 25-člennej EÚ bude mať teda komisia 25 členov. Po roku 2009 sa počet plnoprávnych komisárov zníži na 15, ostatní nebudú mať právo hlasovať, pričom členské štáty sa budú pri riadnom zastúpení EK striedať.
Takýto model komisie odmietajú menšie, najmä nové členské krajiny, vrátane Slovenska, ich postoj podporuje samotná exekutíva EK. Krajiny požadujú zachovanie princípu jeden (plnoprávny) komisár jedna krajina aj po roku 2009.
Na tom, aby všetci komisári mali právo hlasovať, trvá aj EK. Navrhuje však prácu exekutívy lepšie organizovať a rozdeliť komisárov do pracovných tímov podľa príbuzných rezortov.
S novým návrhom prišiel podľa médií nemecký minister zahraničia Joschka Fischer, ktorý je ochotný podporiť veľkú komisiu v prípade, že aj pri 25-člennej únii budú v nej mať veľké štáty dvojnásobné zastúpenie, ako je tomu dnes.
Horúca téma zloženia Európskej komisie by mala počas medzivládnej konferencie prísť na rad koncom októbra na rokovaní ministrov zahraničných vecí.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh