Bratislava 7. októbra (TASR) - Európska komisia (EK) je spokojná s procesmi prípravy slovenskej legislatívy v oblasti fungovania energetických trhov a ich postupnou liberalizáciou.
"Vidím, že proces prebieha na Slovensku dobre," konštatoval dnes v Bratislave na medzinárodnom energetickom kongrese o liberalizácii, privatizácii a formovaní novej slovenskej energetiky predstaviteľ oddelenia elektrickej energie z generálneho riaditeľstva energetiky EK Patrick Rousseauex. Slovensko pripravuje novú energetickú legislatívu, ktorá je v súlade s novými smernicami platnými v EÚ. "Cieľom smernice je podpora konkurencie, odstránenie prekážok cezhraničných tokov elektriny a prechod na jednotný európsky trh," konštatoval Rousseauex. Zdôraznil význam postupného otvárania energetických trhov od 1. júla 2004 pre všetkých okrem domácností, teda napríklad aj pre malé obchody, a od 1. júla 2007 aj pre domácnosti.
Na európskych energetických trhoch, ktorých súčasťou by sa mala SR stať dňom vstupu do EÚ 1. mája 2004, by mali platiť transparentné vzťahy. Výrobcovia a dodávatelia energií napríklad budú musieť viesť oddelené účtovníctvo pre odlišné oblasti hospodárenia a tiež pre rôzne druhy zákazníkov. Nediskriminačné kritériá by mali platiť vo všetkých oblastiach. Znamená to napríklad zabezpečenie slobodného prístupu do energetických sietí. Diskriminácia by mala byť odstránená aj pri udeľovaní licencií. "Každý, kto chce postaviť elektráreň a splní kritériá, môže ju postaviť," upozornil Rousseauex.
Práve o otázke udeľovania licencií sa v súčasnosti v SR sporia Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) SR a Ministerstvo hospodárstva (MH) SR. MH presunulo kompetencie na udeľovanie licencií 1. augusta 2001 na ÚRSO, v súčasnosti však pripravilo nový zákon o energetike, podľa ktorého sa má vydávanie licencií vrátiť na MH. ÚRSO namieta, že MH by mohlo preferovať pri vydávaní licencií firmy, v ktorých má akciový vplyv. Podľa riaditeľa odboru energetickej politiky MH Milana Kachúta je prechod kompetencií na MH v súlade s novou smernicou EÚ, podľa ktorej by mal danú oblasť kontrolovať inštitucionálne štát.