Neskôr sa na prirodzenom vodcovstve podieľajú faktory, akými sú povahové črty, intelektuálne a emočné vybavenie mladého človeka, genetické a mentálne predispozície, ako aj vplyv naj-bližšieho okolia v rodine. Tieto faktory rozhodnú, kto sa v homogénnych spoločenstvách mladých ľudí vyčlení ako líder, či už je tým spoločenstvom škola, športový klub, záujmový krúžok alebo zábavný podnik.
V čom spočíva tajomstvo
lídrov?
V zamestnaní a v pracovnom procese sa v relatívne krátkom čase taktiež prejavia v kolektíve a v tímoch talenty s črtami lídrov. Obzvlášť vysoko hodnotení a cenení sú lídri na úrovni manažérov. Títo sa potom prirodzene dostávajú do stredu záujmu svojich súčasných i potenciálnych budúcich zamestnávateľov, špecializovaných recruiterov a headhunterov. V čom spočíva tajomstvo lídrov? Ak je manažér alebo vedúci pracovník vybavený nadštandardnými poznatkami vo svojom obore, technickými zručnosťami, teoretickými vedomosťami a všeobecnou rozhľadenosťou, to všetko sú iba predpoklady, aby bol aj lídrom. K vodcovstvu, čiže leadershipu potrebuje mať dobrý manažér kľúčové vlastnosti, akými sú: schopnosť „predať“ druhým svoju víziu, zvyšovať ich sebavedomie, ukazovať im smer a spôsob dosiahnutia stanoveného cieľa a schopnosť vytvárať výsledky motivá-ciou druhých ľudí.
Líder začína od seba samého
Líder je teda človek, ktorý vedie druhých na ceste vpred za vytýčeným cieľom, rozhoduje o kurze alebo smere ďalšieho postupu, riadi činnosť, aktivity a výkonnosť druhých, stojí v ich čele a je prvým z mnohých. H. S. Truman sa kedysi vyjadril: „Zistil som, že vynikajúcim lídrom je človek, ktorý dokáže presvedčiť ostatných ľudí k tomu, aby robili niečo, do čoho sa im nechcelo, a aby to robili radi.“ Veľa ľudí sa domnieva, že leadership je iba o „vedení niekoho iného.“ V skutočnosti líder začína od „vedenia seba samého.“ Rozvoj leadershipu je teda kľúčovým predpokladom konkurencieschopnosti a úspešnosti podnikov i jednotlivcov v stále sa zostrujúcej súťaži a v silnejúcom boji o zákazníkov. Leadership je možné rozvíjať popri sebavýchove a sebazdokonaľovaní predovšetkým odbornou podporou špecializovaných poradcov. Východiskom je audit leadershipu v podniku, za tým nasleduje vypracovanie interného coachingového systému zameraného na rozvoj kompetencií leadershipu. Z návrhu programov rozvoja leadershipu sa potom odvíja individuálny coaching zameraný na individuálne potreby manažérov z hľadiska nutnosti posilnenia ich vodcovských zručností a kompetencií.
Na vstup do Európskej únie sa musia naši manažéri dobre pripraviť a vyzbrojiť vlastnosťami lídrov. Iba tak môžu uspieť, resp. stať sa úspešnými euromanažérmi.
Ing. MARTA KUBINSKÁ,
Neumann & Partners