ako naše možnosti zjednodušiť si život. Jedna hlava na to nestačí. Je lepšie dať si poradiť. Viac hláv - viac kapusty, ako vraví jeden môj kolega.
Našťastie, každý, kto dnes stojí o radu, môže si vyberať. Doba je radodajná. Obklopujú nás rady všetkého druhu. Návody na zvládnutie plesovej sezóny i klimaktéria. Praktické inštrukcie pred prijímacím pohovorom či ponaučenia o úskaliach puberty. Metodické odporúčania začínajúcim milionárom i zaručené recepty na večnú mladosť alebo na zdravý vývoj šalátových uhoriek. Mnohé nájdeme v instantnom balení. Stačí rozpustiť vo vode a prehltnúť: Desatoro úspešného šéfa. Ako byť dobrým rodičom. Život bez vyrážok. Ako zbohatnúť rýchlo a lacno. 10 tipov na cvičenie pamäti. Ako sa správne opaľovať. 7 krokov k zamestnaniu svojich snov. Ako bezpečne šoférovať. Cesta k zdravým vlasom. 10 trikov, ako byť vo forme.
Slovom, je toho dosť. Na jeden život možno až priveľa. Človek nestíha poriadne pestovať ani svoje obľúbené neresti, nie to ešte riadiť sa dobrými radami. Vezmite si len také odporúčania lekárov. „Mali by ste zmeniť životosprávu.“ „Nejedzte večer po šiestej.“ „Dýchajte nosom.“ „Vyhýbajte sa stresu.“ „Prospel by vám pravidelný pohyb.“ „Doprajte si viac spánku.“ „Nezdržiavajte sa v hlučnom a prašnom prostredí.“ „Dbajte na pitný režim.“ „Nehrbte sa.“ „Jedzte viac ovocia a zeleniny.“ „Fajčenie škodí zdraviu.“ „Nemali by ste sa rozčuľovať.“
Ale ako sa nemám, dočerta, rozčuľovať? To je, ako keby vám poradili - nebývaj v paneláku, nejazdi do práce, buď múdry, krásny a talentovaný, oprav si minulosť, nemaj žiadne chyby, buď, doparoma, ideálny a vôbec… prečo sa ja takto rozčuľujem. Sľubujem, že sa polepším. Nikdy nie je neskoro.
Náhodou, niektoré rady sú celkom sympatické. Napríklad podľa britských vedcov sa treba viac smiať. Vraj to prospieva metabolizmu a hormonálnej činnosti. V 50. rokoch sa údajne ľudia smiali priemerne 18 minút denne. (Nuž, ako ktorí.) A v roku 2000 iba 6 minút. (Ktovie, prečo.) Istý profesor neurológie zas radí pospať si popoludní 15-20 minút. Šlofíka v čase siesty pokladá za rovnako prirodzenú súčasť 24-hodinového cyklu ako nočný spánok. Fajn, oznámim to šéfovi. Mal by vedieť, že „siestujúci“ pohodoví južania dosahovali v stresových testoch lepšie pracovné výsledky ako pracovití nešťastníci severania.
Ozaj, viete, že pri práci s počítačom si treba dopriať každých 90 minút prestávku? Aj to radia odborníci. Už neviem, či japonskí, alebo americkí, ale tak to znie presvedčivejšie. Navrhujú uvoľniť sa, prejsť, dať si čaj, kávu, niečo pod zub. Pomáha aj meditácia, hlboké dýchanie, relaxačná hudba. No povedzte, máte niečo proti dobrým radám? Ešte jednu teda znesiete. Odkazuje nám Meng-c‘, najväčší vykladač Konfúcia: „Ak niekto verí všetkému, čo sa píše v knihách, nemal by ich radšej čítať.“ Tak. Prestávka! Dáte si šlofíka, alebo kávu? JOZEF RUNDES