
Ročne sa na Slovensku vyprodukuje 10-tisíc ton odpadu z PET fliaš. Ich zálohovaním by sa mohlo recyklovať až 80 percent z nich.
FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA – Už o pár mesiacov by sa k cenám všetkých nápojov v plastových fľašiach mala pripočítať aj záloha za fľaše 4 až 5 korún. Rozhodol o tom minister životného prostredia László Miklós. Najskôr o tri mesiace vydá ministerstvo vyhlášku, ktorá súčasne určí presnú sumu zálohy.
„Zálohovanie by sa mohlo spustiť o niekoľko mesiacov. Dovtedy by sa mali vyriešiť prípadné technické problémy a legislatívne normy,“ povedal Miklós. Pôvodný návrh vyhlášky predpokladal tri koruny za PET fľašu. „Aby bola záloha dostatočne motivujúca pre ľudí vracať naspäť plastové fľaše, musí byť minimálne štyri koruny,“ myslí si Radoslav Plánička zo Spoločnosti priateľov Zeme.
Rozhodnutie ministerstva vítajú spoločnosti na ochranu životného prostredia, ktoré naň už dlhšie čakajú. „Systém zálohovania úspešne funguje vo viacerých krajinách. Práve záloha je motiváciou na vrátenie obalu späť do obchodu namiesto znečisťovania prírody,“ hovorí Plánička. Zálohovanie je podľa neho oveľa efektívnejšie ako separovanie odpadu. Tak sa totiž recyklujú len dve percentá všetkých PET fliaš, zálohovaním by sa mohlo až 80 percent.
Dnes plnia umelohmotné fľaše každý rok skládky desiatimi tisíckami ton. Ochrancovia prírody veria, že ich zálohovaním možno znížiť množstvo odpadov o 5- až 8-tisíc ton, čo zodpovedá 130 až 200 miliónom kusov fliaš.
Podľa Pláničku by zálohovanie nemalo spôsobiť citeľný rast cien nápojov. „Napríklad v Nórsku, kde je tento systém bežný, náklady na zálohovanie tvoria necelé dve percentá z ceny nápojov,“ tvrdí Plánička. Minister Miklós upozornil na príklad piva – zavedenie zálohy za fľaše v minulosti nespôsobilo zdraženie piva.
Náklady spojené s povinným zálohovaním má pokryť zisk približne z 20 percent nevrátených fliaš a najmä na začiatku aj podpora z Recyklačného fondu. Technicky by mali recykláciu zabezpečiť viaceré závody na Slovensku pomocou moderných technológií. „Jedným z nich by mal byť závod firmy Sledge na južnom Slovensku, ďalší bude súčasťou priemyselného parku v Kechnici,“ povedal Plánička. Ich kapacita by podľa neho mohla pokryť aj potreby okolitých štátov. Na Slovensku by tak mohli recyklovať aj plastové fľaše z Maďarska.
Proti zálohovaniu plastových fliaš bojujú predstavitelia Zväzu obchodu. Argumentujú technickou nepripravenosťou a vysokými nákladmi. Trh a požiadavky spotrebiteľov podľa nich prajú jednorazovým nerecyklovateľným obalom. „Zavedením záloh na plastové fľaše a plechovky v Nemecku sa znížila spotreba piva o 14 percent a nealkoholických nápojov o 10 percent,“ upozornil Peter Krasnec, generálny riaditeľ Envi-Paku.
Systém zálohovania v Európe
Krajiny zálohujú sa
Švédsko PET flaše a plechovky
Fínsko sklenené fľaše a plechovky
Nórsko PET fľaše a plechovky
Dánsko PET fľaše, plechovky a jednorazové sklenené fľaše
Island PET fľaše, plechovky a jednorazové sklenené fľaše
Nemecko PET fľaše, plechovky a jednorazové sklenené fľaše
Zdroj: Spoločnosť priateľov Zeme