Šéf STV Rybníček: Čím je Elektra taká strašná?

„Chcem zmeniť spravodajstvo na skutočne špičkovú výkladnú skriňu,“ stanovil si za cieľ RICHARD RYBNÍČEK ako šéf spravodajstva. V rozhovore pre denník SME vysvetľuje svoje stretnutia s politikmi, návštevu Elektry, ale aj prijímanie nových ľudí. Ľudia, ...

Pre šéfa verejnoprávnej STV Richarda Rybníčka (vpravo) je Mečiarova Elektra miesto ako každé iné. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL  

 

„Chcem zmeniť spravodajstvo na skutočne špičkovú výkladnú skriňu,“ stanovil si za cieľ RICHARD RYBNÍČEK ako šéf spravodajstva. V rozhovore pre denník SME vysvetľuje svoje stretnutia s politikmi, návštevu Elektry, ale aj prijímanie nových ľudí. Ľudia, „ktorí slúžili na istých funkciách, alebo slúžili nejakému politickému režimu, ktorý nebol úplne najšťastnejší,“ by mali podľa neho dostať šancu. V spravodajstve STV chce dosiahnuť stav, aby „politici mali prirodzený rešpekt pred novinármi a novinári pred politikmi“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Od 1. septembra zastávate okrem postu ústredného riaditeľa aj post šéfa spravodajstva?

„Prioritou je post ústredného riaditeľa, ale po organizačnej stránke sa starám aj o spravodajstvo. Denne konzultujem témy, dramaturgiu novín a obsah s editorom Braňom Zvarom. Chcem do toho vniesť svoje otázky, myšlienky, po obsahovej stránke však spravodajstvo koordinuje Zvara.“

V nedeľu sa v relácii O päť minút 12, v ktorej boli lídri štyroch politických strán, diskutovalo o ústave. O kauze Mojžiš, ktorá bola hlavnou politickou témou minulých dní, sa neobjavila ani jedna otázka. Zakázali ste túto tému? Alebo sa moderátor Vavro rozhodol túto tému sám ignorovať?

„Ja nechcem, aby STV bola kauzálna televízia, našou úlohou je diskutovať o veciach, ktoré sú spoločensky a politicky dôležité. Konferencia v Ríme, jej schválenie vládou a európska ústava boli podľa nás najaktuálnejšie témy v súčasnosti. Mojžiš je v tejto chvíli kauza, ktorá spočíva v tom, že niekto niečo povie a médiá to potom interpretujú. Rozhodli sme sa, že kauze Mojžiš sa v relácii O päť minút 12 nebudeme špeciálne venovať, budeme ju sledovať v spravodajstve.“

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodli ste o tom vy?

„Rozhodli sme o tom traja – ja, Braňo Zvara a moderátor Peter Vavro a oni prijali môj názor, že nebudeme túto kauzu omieľať ako iné médiá. Budem rád, keď aj STV v tejto kauze prinesie nejakú novú informáciu, od ktorej sa odrazia ďalšie médiá.“

Váš predchodca Milan Materák sa pokúsil do tej istej relácie presadiť účasť Pavla Ruska, vtedy sa naňho zniesla vlna kritiky za zásah do spravodajstva. Niekoľko redaktorov na protest z televízie aj odišlo. Nepovažujete určovanie toho, kto sa má k čomu vyjadriť, za zasahovanie do spravodajstva?

„Ústredný riaditeľ, či je šéfredaktorom, alebo nie, má právo zo svojej pozície diskutovať o spravodajstve a vyslovovať názor na fungovanie spravodajstva a jeho obsah. Ja nemám ambíciu rozhodovať o tom, kto v tej relácii bude. Keby som sa raz podriadil jednému telefonátu politika, ktorý mi povie, že tam chce byť, stratil by som rešpekt u ostatných politikov, verejnosti aj u redaktorov.“

SkryťVypnúť reklamu

Netajíte sa tým, že sa stretávate s poslaneckými klubmi, o čom s nimi debatujete?

„Snažím sa získať politickú podporu na to, aby boli v parlamente prijaté zákony, ktoré pomôžu reforme v STV. Považujem za úplne normálne, že o tom informujem politikov, hľadám podporu. Sú to ľudia, ktorí rozhodli o mojom zvolení, a ja sa aj zodpovedám parlamentu. Nebudem však robiť žiadne politické obchody.“

Nežiadajú za politickú podporu nejaké protislužby?

„Nie. Tým, že hneď na začiatku jasne sformulujem, že nebudem robiť obchody, tak to nežiadajú. Majú isté výhrady, že by sa malo zmeniť spravodajstvo, že by sa mali otvárať aj iné témy, aby sme v nich dávali priestor odborníkom jednotlivých politických strán. Ešte sa nestalo, že by povedali, že dáme vám hlas vtedy, keď urobíte toto. Musím sa často stretávať s politikmi, aby som zabránil dezinformáciám, ktoré púšťajú ľudia z vonkajšieho tvorivého prostredia.“

SkryťVypnúť reklamu

Nesťažujú sa politici, že majú málo priestoru na obrazovke?

„Nepoznám stranu, ktorá by mala pocit, že má dostatok priestoru, ale to je všade vo svete.“

Bolo nutné, aby ste išli rokovať do Mečiarovej Elektry?

„Žiadal som poslanecké kluby, aby som im mohol vysvetliť, prečo je pre mňa dôležité prijatie malej novely o podnikaní v STV. Potom som dostal pozvanie na zasadnutie poslaneckého klubu HZDS, ktoré bolo v Elektre. Išiel som len legitímne žiadať podporu, neviem si predstaviť, že by som ktorémukoľvek poslaneckému klubu na pozvanie odpovedal, že tam sa s vami nestretnem, pretože mne sa toto miesto nepáči… Ak by som to odmietol, asi by som podporu nedostal. Čím je Elektra taká strašná? Pre mňa je to miesto ako akékoľvek iné. Bolo to normálne stretnutie, urobil by som to znovu a vôbec to neľutujem. Som verejný činiteľ volený parlamentom a potrebujem podporu všetkých poslancov parlamentu.“

SkryťVypnúť reklamu

Stretli ste sa so všetkými poslaneckými klubmi?

„Áno.“

Ako to vyzerá? Pozvú vás oni, alebo vy ich požiadate o stretnutie.

„Je to rôzne.“

Osobne prijímate ľudí do spravodajstva. Aké máte kritériá?

„Snažím sa prijímať ľudí, ktorí robia, alebo robili novinárov. Kritériom je aj vzdelanie. Rád by som do spravodajstva prijal právnika, ekonóma, politológa. No tí ľudia mi sem neprídu, hlavne pre dobrých ekonómov a právnikov je to málo peňazí. Všetci, čo prídu, prejdú tvrdým školením, ktoré bude robiť britský odborník.“

S čím nie ste v súčasnom spravodajstve spokojný?

„V spravodajstve STV sa neobjavovalo nič prevratné, len to čo premleli ostatné médiá. Uspokojili sme sa s tým, že dostali priestor obe strany a tým sa to skončilo. Chýbal napríklad odbornejší pohľad, kreatívnejšia práca s témou. Chýba mi väčší priestor pre zahranično-politické udalosti, mali by sme sa viac venovať sociálno-ekonomickej problematike.“

SkryťVypnúť reklamu

Osobne ste prijali aj bývalého hovorcu premiéra Mečiara a potom skrachovanej firmy Horizont. Ľudia v spravodajstve by mali byť nezávislí, mali by prinášať objektívne informácie a mali by byť dôveryhodní. Myslíte si, že Marián Kardoš tieto kritériá spĺňa?

„Patril som k ľuďom, ktorí svojho času kritizovali Mečiarovu politiku aj Mečiarovu vládu. Dnes sme trochu inde. Chcem dať priestor aj človeku, ktorý robil hovorcu, čiže plnil pokyny ľudí, ktorí ho platili. To, či to bolo dobré, alebo nebolo, je subjektívna otázka. Ja chcem, aby aj Kardoš prešiel školením a správal sa podľa profesionálnych kritérií, ktoré nastolíme. Každý z redaktorov vrátane Kardoša bude musieť ukázať svoju kvalitu a profesionalitu, ak neuspeje, bude musieť odísť.“

Myslíte si, že očistíte ľudí ako Kardoš?

SkryťVypnúť reklamu

„Nie, dám im novú šancu. Neviem, prečo by sa ľudia, čo robili hovorcov, nemohli vrátiť k novinárskej práci. Ja som bol svojho času hovorcom pána Kresánka.“

Novinárstvo je aj o dôveryhodnosti, o ktorú mohli prísť. Vy s jeho prácou v minulosti súhlasíte?

„Ten človek za sebou nechal množstvo slov, vyjadrení, postojov… to je všetko.“

Jeho prijatie nebolo nejakým obchodom?

„Nie.“

Hovorili ste, že dáte šancu redaktorom, ktorí odišli po Kubišovi.

„Pokiaľ sa mi ohlásia ľudia z 28. poschodia, tak sa s nimi stretnem a nevylučujem, že ich prijmem. Ale rozhodnem sa sám, podľa vlastného úsudku. Z môjho pohľadu je to otázka istého zmierenia. Cítim sa ako človek, ktorý chce urobiť obrovskú zmenu v myslení ľudí a urobím to aj na základe takých rozhodnutí, aj prijatím ľudí, ktorí sú kontroverzní.“

SkryťVypnúť reklamu

Našli ste už šéfa spravodajstva, ktorého post dočasne zastávate?

„Nie je to jednoduché. Chcem nájsť na post šéfa spravodajstva človeka, ktorý má manažérske schopnosti a ktorý tu ostane dlhšie. Nechcem, aby to bol stranícky nominant. Snažím sa nájsť komplexného človeka. Mám niekoľko tipov, ale zďaleka nie som rozhodnutý. Do funkcie ho nominujem najneskôr do začiatku januára.“

Čo bude so súčasnými redaktormi a moderátormi?

„Mnohí z moderátorov dostanú priestor aj v iných reláciách. Pri redaktoroch ostáva stav nezmenený, do 1. januára by sa mala redakcia s počtom ľudí stabilizovať. Nemôžem vylúčiť, že nejakí ľudia ešte budú musieť odísť.“

Odchádza niekto?

„Zatiaľ sa vytvára normálna konkurencia. Čas ukáže.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 727
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 533
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 538
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 527
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 459
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 044
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 203
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu