
Neziskové organizácie dokážu ponúknuť deťom a mládeži krúžky aj tábory lacnejšie ako štátne organizácie. Dôvodom je, že u nich pracuje veľa dobrovoľníkov bez nároku na honorár. FOTO – PAVOL ŠVEDA
Takmer stotisíc slovenských detí navštevuje niektoré z občianskych združení. Hoci ich od pádu komunizmu vznikli stovky, ľudia o skratke OZ stále veľa nevedia a majú k nej pocit nedôvery. Veď na založenie občianskeho združenia stačia traja ľudia. Čo ak nemajú celkom čestné úmysly?
„Nemyslím si, že ľudia sú nesvojprávni. Veď u nás fungujú zákony – daňové, trestno-právne,“ hovorí Rastislav Dikant, predseda Rady mládeže Slovenska, ktorá zastrešuje 90 percent všetkých detských a mládežníckych organizácií (všetky sú občianskymi združeniami). Súhlasí s tým, že pocit nedôvery medzi ľuďmi stále je. „Za komunizmu totiž všetko zabezpečovali štátne organizácie a ľudia si ešte nezvykli, že sa to dá aj inak.“
Podľa neho je však kontroly nad občianskymi združeniami viac ako dosť, i keď nepriamej. „Ak v škole učiteľ vybije dieťa, možno dostane výpoveď, ale škola nezanikne. Keby sa niečo podobné stalo u nás, roznieslo by sa to ako víchor a organizácia by padla na kolená, pretože by prišla o príspevky ľudí.“ Občianske združenia kontrolujú daňové úrady, každoročne predkladajú výročné správy, ktoré sú verejne prístupné.
Podľa trendov zo sveta sa s neziskovými organizáciami budeme stretávať čoraz častejšie. Je predpoklad, že ich bude pribúdať a štátnych ubúdať. V západnom svete totiž štátne organizácie, ktoré by deťom vypĺňali voľný čas, neexistujú.
Dôvodom, prečo by štátom dotované mali ustúpiť, je najmä ich neefektivita. Kým centrum voľného času pýta od štátu 5000 korún ročne na jedného člena a základná umelecká škola 4000, občianske združenia sú schopné urobiť tú istú aktivitu za dvesto korún na rok. Nemusia platiť drahé prenájmy a platy zamestnancov. „Máme veľa dobrovoľníkov, ktorí s deťmi pracujú z presvedčenia, bez nároku na honorár. Na stotisíc detí, ktoré máme asi len sto trvalých zamestnancov,“ hovorí Dikant.
SOŇA REBROVÁ
Porovnanie štátnych a neziskových organizácií
* Detské a mládežnícke organizácie dostali takmer 50-miliónovú štátnu dotáciu, z nej pripravili aktivity asi pre 400 000 detí a mladých ľudí.
– Na jedného člena štát prispel dvesto korunami za rok.
* Rozpočet pre centrá voľného času bol 282 miliónov korún, pričom ich aktivity využilo asi 68-tisíc detí a mladých ľudí.
– Priemer na člena bol asi 4000 korún
* Školské záujmové kluby navštevovalo vlani 130-tisíc detí a rozpočet na ich chod predstavoval 573 miliónov korún.
– na člena štát dal 4407 korún za rok
* Základné umelecké školy vlani navštevovalo asi 90 000 detí, rozpočet na na bol 765 miliónov korún
– Na jedného člena štát dal asi 8500 korún ročne (sr)