Občianske združenia kontroluje ministerstvo vnútra. Ak zistí, že niektoré vyvíja činnosť, ktorá je v rozpore so zákonom, je povinné ho na to upozorniť a vyzvať, aby od nej upustilo. Ak neposlúchne, môže ho rozpustiť. Občianske združenia môžete kontrolovať aj vy: každoročne vydávajú verejné odpočty, z ktorých sa môžete dozvedieť, na čo vybrané peniaze použili.
V občianskych združeniach pôsobí veľa dobrovoľníkov. Odkiaľ mám mať istotu, že svoju prácu robia naozaj dobre?
Ľudia, ktorí pracujú s deťmi a mládežou bezplatne, to väčšinou robia preto, že ich práca baví. V tomto dokonca môžu mať výhodu pred štátnymi zamestnancami, pre ktorých môže byť práca s deťmi „len“ zamestnanie. Dobrovoľníci sa navyše po 4–5 rokoch v práci s deťmi striedajú (zakladajú si rodiny, začínajú pracovať), a teda im nehrozí nebezpečenstvo vyhorenia ako trvalým zamestnancom v školstve.
Aký je rozdiel medzi štátnymi a neziskovými organizáciami?
Štátne zariadenia patria k formálnemu vzdelávaniu, ktoré prebieha v školách či školských zariadeniach. Pomáhajú deťom vyplniť voľný čas popoludní. Neziskové organizácie fungujú na dobrovoľnej báze, pracujú popoludní, ale aj cez víkendy a prázdniny. Ich cieľom je naučiť deti pomocou rôznych aktivít istým hodnotám. Ak napríklad deti chcú hrať stolný tenis, a nie sú na to peniaze, môžu ich získať zberom a predajom papiera. Takto „vybojovaný“ stôl si podľa dobrovoľníkov vážia viac.
Hoci sú občianske združenia neziskové organizácie, za detský tábor či krúžok pýtajú peniaze. Takže vlastne majú zisk…
Neziskové neznamená, že svoje služby ponúkajú zadarmo, hoci si to myslí veľa ľudí. Občianske združenia poskytujú služby a za ne pýtajú peniaze. To, že sú neziskové, znamená, že všetky peniaze vyzbierané na istý účel (tábor, krúžok, výlet) sa musia na tento účel použiť. Preto sú lacnejšie. Ak detské tábory stoja v cestovnej kancelárii okolo 3000–4000 korún na dieťa, tábor organizovaný združením, stojí len asi 1500 korún. Je to preto, že zamestnávajú veľa dobrovoľníkov.
Ako zistím, či občianske združenie existuje v našom meste?
Zistiť si to môžete na internete, zavolať do ústredia Rady mládeže Slovenska v Bratislave. Môžete sa opýtať na obecnom či miestnom úrade, ktorý by mal vedieť, ktoré organizácie na jeho území pôsobia. (sr)