
Peter Rónai: Dejiny súčasného slovenského výtvarného umenia, 2003.
To, čo ste nevideli, uvidíte o chvíľu. Ak tam vydržíte nejakú tú minútu, uvidíte celý program odznova. V časovej slučke vlastne až donekonečna.
Irónia, humor, nápad, úvaha. Divák je manipulovaný videohrou, ktorú umelec nazval AutoReverse. Tak sa nazýva aj výstava Petra Rónaia (1953) v bratislavskej galérii na Zelenej ulici, ktorá je usporiadaná pri príležitosti jeho životného jubilea.
„Som proti fetišizácii nových médií, ako aj proti tomu, aby som sa nechal zmanipulovať len technickou stránkou projektu. Zaujímajú ma nové podnety, ale neberiem ich smrteľne vážne. Myslím si, že je jedno, v akom médiu umelec pracuje – či urobí multimediálnu priestorovú inštaláciu, alebo obraz na stene. Dôležité je, či je vec kvalitná, ako pôsobí a ako komunikuje s divákom,“ hovorí Peter Rónai, ktorý sa považuje za priekopníka videoartu na Slovensku. Napriek tomu sa necíti videoumelcom, lebo paralelne maľuje aj klasické závesné obrazy alebo svoje priestorové diela prenáša na stenu. Presnejšie povedané, azda niet vizuálneho média, ktorého možnosti by Peter Rónai nevyskúšal.
V kurátorskej koncepcii Dagmar Srnenskej je na výstave inštalovaný prierez Rónaiovým umením od konca osemdesiatych rokov až po súčasnosť. Sám umelec hovorí, že chcel naplno využiť možnosti zaujímavého priestoru. Aj preto sa na výstave objavujú staršie veci, ktoré sú prezentované v novej úprave. Napríklad Hypermarket Lady, ktorá sa od niekdajšej žilinskej výstavy už posunula. Vozík z nákupných centier je teraz prilepený na jeho obraz na stene. V jeho košíku je malý farebný monitor, v ktorom ladne kráča štíhla virtuálna slovenská lady pomedzi regálmi s tovarom.
„Video beriem ako hru, do ktorej vťahujem v interaktívnom priestore samotného diváka. On je totiž najdôležitejší. Chcem poľudštiť komunikáciu, aby divák nebol manipulovaný počítačovým programom, ale sám do neho aktívne vstupoval. Nechcem, aby predmet zvíťazil nad človekom,“ hovorí Peter Rónai, ktorý pedagogicky pôsobí na Univerzite Cyrila a Metoda v Trnave na Fakulte masmediálnej komunikácie.
K zaujímavostiam výstavy, ktorá potrvá do 26. októbra, patrí aj priložený laptop s programom od samotného umelca. Je v ňom kompletná žilinská výstava z roku 1997. Divák si sám môže ľubovoľne naklikať príslušnú ikonu a uviesť objekt do pohybu i akustického záznamu.
ĽUDO PETRÁNSKY