Výrokmi Jána Mojžiša o korupcii a klientelizme sa pravdepodobne budú zaoberať orgány činné v trestnom konaní. Teraz skúmajú, či sa vôbec stal trestný čin. Odvolaný riaditeľ NBÚ Mojžiš povedal, že ho predseda vlády Mikuláš Dzurinda začiatkom minulého roku žiadal, aby zmenil stanovisko úradu v kauze Govnet.
Vyšetrovanie sa môže začať i skončiť tým, že ide o tvrdenie proti tvrdeniu. Aj takéto spory sa však dajú riešiť. Riaditeľ Úradu špeciálneho prokurátora Ján Bernát hovorí, že prokurátor v tom prípade odstúpi vec súdu, aby rozhodol. Na otázku, či musí byť sám prokurátor presvedčený, že sa skutok stal, Bernát povedal: „Nesmie byť vyvrátené, že sa skutok nestal.“
Súd by sa však v praxi nikdy nemal dostať do situácie, že by musel rozhodnúť iba medzi dvoma protichodnými tvrdeniami bez ďalších dôkazov. „Aj keď je predmetom sporu rozhovor medzi štyrmi očami, vyšetrovateľ vždy získava aj nepriame či odvodené dôkazy. Tie sú si pritom rovné a súd ich vyhodnocuje súhrnne s ostatnými,“ tvrdí vedúci Katedry trestného práva na Právnickej fakulte Univerzity Komenského Vladimír Čečot. „Jeden z účastníkov rozhovoru medzi štyrmi očami vyjde z tohto kruhu a povie priateľovi, s kým sa rozprával a o čom. To je nepriamy dôkaz, ale stále je to dôkaz,“ povedal.
Podobné spory sú náročné na dokazovanie. „Aj pri korupcii jeden dáva, druhý berie, obaja sú spokojní. Povie sa, že na to nie je dôkaz, ale nie je to pravda. Jeden z nich sa pochváli, ukáže sa, že má v banke viac peňazí… Je to o hľadaní dôkazov,“ vysvetľuje Čečot. Ako dôkaz v takýchto prípadoch sa využívajú rôzne písomnosti, výpovede svedkov, ale aj odpočúvanie. Súd vždy zisťuje, či boli dôkazy získané zákonnou cestou.
Tentokrát vypočujú všetkých ľudí, ktorým Mojžiš o stretnutí hovoril aj tých, ktorí môžu potvrdiť, že sa stretnutie v ten deň uskutočnilo.
Šéf výboru pre obranu a bezpečnosť Róbert Kaliňák zo Smeru hovorí, že kauza má dve roviny – politickú a trestnoprávnu. V trestnoprávnej sa „ide po bočných dôkazoch, či k takejto veci mohlo dôjsť, berie sa to veľmi zoširoka“.
V prípade politickej zodpovednosti premiéra podľa Kaliňáka „veľa dôkazov nie je“. Koaliční partneri ich však od Mojžiša chcú. „Keby sme boli v štandardnej demokracii, nikto si ich nepýta práve preto, že doteraz nijako nebolo spochybnené pôsobenie riaditeľa NBÚ Mojžiša,“ tvrdí Kaliňák.
Sociológ Michal Vašečka hovorí, že kauza je aj o tom, kto presvedčí viac ľudí. Verejnosť je podľa neho znechutená alebo rozčarovaná a vníma najmä to, že ide o niečie ekonomické záujmy.
Autor: MONIKA ŽEMLOVÁROMAN PATAJ