Libanonské mesto Sidon a priľahlé palestínske utečenecké tábory sú v pohotovosti. „Čakáme, že zaútočia aj na nás,“ hovorí Sultan Abu Aynian, predstaviteľ Fatahu v Libanone. Agentúre DPA sa zdôveril, že v bojovej pohotovosti sú nielen jeho muži, ktorí sa zakopávajú do zeme, ale aj protilietadlové strely.
Aynian si myslí, že útok Izraelčanov je neodvrátiteľný. „Teraz sa už neboja, Sýria im prejde, my sme na zlej strane.“
Útok v Haife a následná izraelská akcia v Sýrii urýchlili aj vznik novej palestínskej vlády. Má len obmedzený počet členov a dvojmesačný mandát. Sú v nej starí palestínski politickí bojovníci Saíb Irikát aj Nábil Šáas.
Podľa palestínskych zdrojov vláda vznikla hlavne preto, že Arafat musel rýchlo ukázať ústretovosť. Vymenoval vládu, správal sa štátnicky a Izraelu tak znemožnil úmysel vyhostiť ho. Hoci bezpečnostní experti tvrdili, že jeden ničivý útok bude znamenať jeho odchod z Ramalláhu, zostáva. Premiér Kurája, ktorému chcú dať Američania aj Izraelčania šancu, sa totiž vyhráža, že s Arafatom odíde aj on.
Palestínska ulica opäť vrie. Hamas sa vyhráža akciami proti „srdcu Izraela“. Už včera ostreľoval židovské osady v pásme Gazy. „Kto útočí na Sýriu, útočí na Palestínčanov,“ píše sa na webovej stránke hnutia.
Kto útočí na Palestínčanov, tradične útočí na arabský svet. V Egypte prezident Husní Mubarak tvrdo odsúdil izraelský vpád na sýrske územie. Egypt včera oslavoval víťazstvo v jomkippurskej vojne. Izrael, ktorý stál proti nemu, tiež hovorí, že vyhral. Včera neoslavoval. Sviatok Jom Kippur je sviatkom pokory a ticha.
Izraelčanov viac ako vojenské ohrozenie Sýrie zaujímala tragédia dvoch rodín, ktoré zomreli pri útoku v Haife. Včera ich pochovali. „Šaron si myslí, že si nás kúpi, keď demonštratívne ohrozí Sýriu, ktorá je aj tak na kolenách. To nám naše rodiny nevráti,“ cituje izraelské rádio Aruc 7 jedného z účastníkov pohrebu. (mik)