"Podiel vysokoškolákov maďarskej národnosti sa dlhodobo drží na hranici 4,5 percenta z celkového počtu," argumentovala Bauer s odvolaním sa na 10-percentné zastúpenie maďarskej národnostnej menšiny na Slovensku. Vyše 500-tisícová menšina si zaslúži vysokú školu, reagovala na vyjadrenie Akreditačnej komisie (AK), ktorá nepovažuje zriadenie ďalšej verejnej univerzitnej vysokej školy na Slovensku za urgentné.
Bauer je presvedčená, že rozsah štúdia poskytovaného tromi fakultami Univerzity J. Selyeho, ktorý AK neuspokojil, je v tejto fáze príprav dostatočný. Upozornila, že posudzovanie študijných programov bolo ovplyvnené aj priebežným schvaľovaním kritérií, ktorému sa autori návrhu museli postupne prispôsobovať. V súvislosti so štúdium v slovenskom jazyku upozornila, že je v záujme samotnej univerzity, aby jej absolventi boli schopní plnohodnotne komunikovať v slovenskom jazyku. "Výučba niektorých predmetov ako napríklad slovenské hospodárske právo či účtovníctvo bude prebiehať v slovenčine," povedala.
Opozícia upozorňuje na bezúčelnosť zriadenia 25. vysokej školy na Slovensku. Podľa podpredsedu Smeru pre školstvo a kultúru Dušana Čaploviča nespĺňa Univerzita J. Selyeho kritériá univerzity. Návrhom na zriadenie univerzity pre vysokoškolskú prípravu maďarskej národnosti sa AK zaoberala už po tretí raz. Jej vznik bez vyjadrenia AK odobrila vláda a v prvom čítaní schválil parlament.
Univerzita by mala byť zriadená k 1. januáru budúceho roku a svoje brány chce otvoriť v septembri 2004.