Úspech pesimistických alebo optimistických predpovedí o tom, ako sa bude vyvíjať ekonomika sveta po páde newyorských „dvojičiek“, môžu naznačiť už prvé dni tohto týždňa. Najviac sa čaká na burzu na Wall Street. Spolu s ňou pôjdu nahor alebo nadol aj ostatné trhy.
Burza
„Naše systémy sú pripravené na pondelkové otvorenie,“ vyhlásil cez víkend šéf newyorskej burzy (NYSE) Richard Grasso. Ráno o 9.30 h miestneho času sa na Wall Street prvýkrát spustí obchodovanie, ktoré bolo od utorkových útokov prerušené. Nad jej vchod, ktorý je len niekoľko blokov od zrútených mrakodrapov, zavesili obrovskú americkú zástavu. Spolu s NYSE spustí obchody aj technologická burza Nasdaq. Testovanie jej systémov prebehlo vraj mimoriadne úspešne.
Maklérov a investorov zaujíma najmä to, či oživenie americkej burzy zabrzdí celosvetový pokles akciových indexov. Ešte v piatok sa európske burzy prepadávali. Index Eurotop 300 oslabil o 5,3 percenta, na trojročnom minime sa po šesťpercentnej strate ocitol nemecký DAX a londýnsky index FTSE prišiel o 3,8 percenta. Medvedia (pesimistická) nálada sa rozšírila aj na východoeurópske trhy. Významné straty hlásila Praha, Budapešť, Varšava aj Viedeň.
Pokračovanie takéhoto trendu môže podľa analytikov vážne oslabiť dôveru k trhu cenných papierov a spôsobiť tak útlm investícií a prehĺbenie poklesu svetovej ekonomiky.
Ropa
Investori sa v obavách o vznik nových vojenských konfliktov zbavujú akcií a vyhľadávajú bezpečnejšie formy investovania. Jednou z nich je teraz ropa. Tá si na konci týždňa zopakovala scenár z utorka, len jej cena sa nevyšplhala až tak vysoko. V posledných piatkových obchodoch sa barel ropy obchodoval za 29,4 dolára, čo bolo o vyše jedného dolára viac ako deň predtým, hoci na utorkovú úroveň 31 dolárov cena nedosiahla.
Upokojiť nebezpečný trend pomáha najmä skupina krajín vyvážajúcich ropu. Predstavitelia OPEC oznámili, že sú pripravení zasiahnuť a špirálovitý rast cien zastaviť.
„Ak sa ceny dostanú nad prijateľnú úroveň, OPEC prijme potrebné opatrenia na zastavenie ďalšieho prudkého nárastu cien,“ vyhlásil minister energetiky zo Spojených arabských emirátov Humajd bin Násir.
Za prijateľnú pritom považuje cenu od 22 do 28 dolárov. OPEC sa podľa neho cíti zodpovedná za svet a spotrebiteľov a nechce incident z USA zneužiť.
Spolu s ropou sa posúvala nahor aj cena zlata a amerických vládnych cenných papierov. Na newyorskej komoditnej burze zdražela trójska unca o 26 na 300 dolárov.
Dolár
Pokles akcií sprevádzal pád amerického dolára. Voči jenu sa dostal na trojmesačné minimum a strácal aj voči euru, keď sa v závere obchodovania ocitol na 0,919 EUR/ 1USD. Deň predtým sa jeho kotácie pohybovali okolo 0,9068 USD. Americká centrálna banka investovala do likvidity svojej meny od utorka už viac ako 120 miliárd dolárov.
Prognózy analytikov nepredpovedajú americkému doláru príliš optimistickú budúcnosť. „Kým USA budú centrom krízy, špecifická riziková prémia bude prislúchať doláru,“ povedal stratég SEB Merchant Banking.
(jj, tasr, čtk)