BRATISLAVA – Päťdesiat rokov o Nicholasovi Wintonovi, ktorý zachránil 669 českých detí židovského pôvodu – vyviezol ich do náhradných britských rodín – nikto nevedel. Po tom, čo jeho manželka na povale objavila staré dokumenty, sa nenápadný penzista milujúci vnúčatá a záhradu stal predmetom záujmu filmárov. BBC o ňom nakrútila program a dokument o zachránených deťoch Do cudzej náruče získal Oscara.
Pod dva projekty o Wintonovi sa podpísal aj režisér Matej Mináč: hraný film Všetci moji blízki už prešiel viac ako štyridsať festivalov, získal desať cien a chystá sa na distribučnú premiéru v Spojených štátoch. Súbežne s ním vznikal hodinový dokument Sila ľudskosti. Príbehom sprevádza diváka jedno zo zachránených detí – televízny reportér Joe Schlesinger. „Päťdesiat rokov som prinášal správy o vojnách aj o prejavoch ľudskosti, ale o vlastnom osude som nič nevedel,“ hovorí Schlesinger. „Tým chcem povedať, že civilizácia stojí na obyčajnej ľudskej slušnosti a Winton je jedným z najslušnejších ľudí, akých poznám.“
Film kombinuje hranú rekonštrukciu udalostí so zábermi z archívov. Šlo o čas: posledný vlak už z Prahy nevyšiel a ani jedno z detí, ktoré mal ešte odviezť, vojnu neprežilo. „Vtedy som nerozlišoval, kto je Slovák a kto je Čech. Podľa čoho som to mal vedieť?“ povedal počas návštevy Bratislavy Winton.
Svetovú premiéru dokumentu Sila ľudskosti uvedie Slovenská televízia na okruhu STV 1 dnes večer. Potom bude uvedený v Nemecku, vo Veľkej Británii a v Los Angeles, kde Winton prevezme Wiesenthalovu cenu. (kul)