STARÉ HORY – Nadchádzajúce jesenné a zimné obdobie je z hľadiska možných kolízií áut so zverou na cestách rizikovejšie než jar a leto. Súvisí to s tým, že zvieratá žijúce prevažne nočným spôsobom života sú počas jesenných a zimných mesiacov aktívnejšie väčšiu časť dňa.
Vedecký pracovník Ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách Miroslav Saniga uviedol, že kým v čase letného slnovratu sú takéto zvieratá najaktívnejšie len šesť až sedem hodín medzi 21. hodinou večer a 3. hodinou ráno, v týchto dňoch sa ich aktivita predlžuje až na pätnásť hodín. Aktivita zveri sa začína o 16. hodine popoludní a trvá do 7. hodiny druhého dňa. Kým v jarných a letných mesiacoch je lesná zver aktívna mimo dopravných špičiek na cestách, na jeseň a v zime jej vysoká aktivita trvá najmä v dopravnej špičke ráno medzi 5. a 7. hodinou a večer medzi 16. a 18. hodinou. Navyše v hmlistom počasí sa lesná zver s prevažne nočnou aktivitou života vyskytuje na cestách aj počas svetlej fázy dňa.
Podľa Sanigu na túto skutočnosť by mali brať zreteľ vodiči najmä pri prechádzaní ciest vedúcich lesnými komplexmi alebo okolo polí a lúk. Obzvlášť na brieždení a za súmraku by mali byť vodiči na uvedených úsekoch ciest pozorní, pretože práve vtedy sa lesná zver pohybuje medzi stanovišťami odpočinku a pastvy. Tejto skutočnosti by mali podriadiť rýchlosť svojho motorového vozidla. Migrujúca lesná zver môže spoza kulisy lesných stromov alebo z poľného lánu vybehnúť znenazdajky. Keď sa potom ocitne odrazu vo svetle silných reflektorov automobilu, môže zareagovať veľmi neprirodzene.
(tasr)