
Izraelčan Gocha Ziziašvili (vľavo) a Atilla Bátky zo Slovenska v semifinálovom súboji. Do finále postúpil Izraelčan Ziziašvili. FOTO - TASR/AP
Dvanásť rokov čakalo slovenské zápasenie na medailu z majstrovstiev sveta. Pôst ukončil v sobotu na šampionáte v grécko-rímskom štýle vo francúzskom Créteil zápasník trenčianskej Dukly Attila Bátky. V kategórii do 84 kg prechádzal kvalifikačným sitom ako nôž maslom a v konkurencii 40 borcov si napokon vybojoval bronz. Tridsaťročný rodák z Gabčíkova, ktorého doterajším maximom na MS boli dve 10. miesta z rokov 1995 a 1997, prehral v mestskom Paláci športov len jediný zápas - v semifinále s Izraelčanom gruzínskeho pôvodu Gočom Ziziašvilim, ktorý sa napokon stal majstrom sveta (vo finále zdolal Ziziašvili Švéda Abrahamiana 2:0).
Veril už po semifinále
Zverenec Zdeňka Cháru si v skupine poradil s Taiwančanom Čen-jung Čenom 10:0, vydrel víťazstvo s Uzbekom Jerofajlovom 2:1 po predĺžení, a keď uspel v osemfinále s Estóncom Thombergom, mal istotu olympiády. To Attilu neuspokojilo. Vo štvrťfinále si po veľkom boji poradil s gruzínskym majstrom sveta spred dvoch rokov Muhranom Vachtangadzem a začal šípiť šancu na medailu. „Bol som v najlepšej štvorke a mal som dva pokusy niečo si privlastniť. Už dlhé roky hovorievam, že chodím na majstrovstvá sveta po medailu a v tej chvíli som tušil, že je blízko,“ priznal Bátky.
V boji o finále sa hotoval odplatiť Izraelčanovi Ziziašvilimu prehru z vlaňajších MS v Moskve, kde skončil Atilla až sedemnásty, no rovnako starý Goča sa nedal zaskočiť. „Tlačil ako buldozér a bol veľmi nepríjemný. Dotiahol som to rovnako ako vlani až do predĺženia, ale tam som mal smolu.“
Ťažké chvíle s Nórom
O bronz musel Bátky zápasiť s Nórom Fritzom Aanesom, proti ktorému stál na žinenke po prvý raz. „Poznal som ho však dobre, na olympiáde v Sydney bol štvrtý, ale potom mu našli doping a musel stáť.“ Bátky viedol 1:0, prehrával 1:2, no potom získal znovu dva body. Vari pol minúty pred koncom mu však zatrnulo. Za stavu 3:2 v jeho prospech ho rozhodcovia pre pasivitu poslali do parteru (pokľaku) a Nór mal dostatok času Attila pretočiť a zvrátiť dvomi bodmi skóre vo svoj prospech. „Ťažké chvíle, ale ubránil som to. Musel som si veriť a severanove chvaty som napokon aj ustrážil,“ tešil sa Bátky.
Oslavovať bude do konca roka
Sekundovka na svetelnej tabuli vedľa žinenky sa doplazila ku koncu tretej minúty a Attila o pár okamihov už visel v náručí trénera Zdeňka Cháru. Ešte predtým stihol prijať blahoželanie od nórskeho trénera a kolegu Romana Medunu, ktorému sa tentoraz v hmotnosti do 96 kg nepodarilo vyhrať ani jeden zápas. „Vlani v Moskve však bol piaty a aj to ma tu vo Francúzsku motivovalo. Chcel som ho prekonať.“
Attila bronzovú oslavu na hoteli nepreháňal. „Bola skromná. Niečo sme vypili, ale nebolo to príliš bujaré. Po troch dňoch na žinenke som bol totálne unavený a tešil som, že sa konečne vyspím. Oslavy počkajú. Do konca roka ich ešte niekoľko určite bude. V klube, doma s rodinou.“
Manželka Lucia a trojročná dcérka Karolínka sa už teraz tešia na jeho návrat. Po veľkom úspechu sa logicky od Bátkyho bude čakať dobrý výsledok aj na olympiáde v Aténach. „Niečo podobné očakávam, ale trápiť sa tým nebudem. Zápasenie je zradný šport a nikdy neviete, ako napokon dopadnete. Vo Francúzsku mi prialo aj šťastie pri žrebe, ale na olympiáde nemusí.“
RASTISLAV HRÍBIK
Medaily slovenských zápasníkov na MS1982 Edmonton Dan Karabín do 74 kg striebro voľný štýl
1986 Budapešť Jozef Lohyňa do 82 kg bronz voľný štýl
1990 Tokio Jozef Lohyňa do 82 kg zlato voľný štýl
1990 Rím Dušan Masár do 100 kg bronz grécko-rímsky štýl
1991 Varna Jozef Lohyňa do 82 kg striebro voľný štýl
2003 Créteil Attila Bátky do 84 kg bronz grécko-rímsky štýl
(Za dejiskom MS nasleduje meno, hmotnostná kategória, medaila a štýl, v akom ju zápasník dosiahol.)