
Voľby čečenského prezidenta prebiehali v tieni ruských zbraní. FOTO - REUTERS
Do 20.00 h miestneho času, keď boli volebné urny uzavreté, sa k nim dostavilo 81,4 percenta voličov. Podmienkou platnosti bola najmenej 30-percentná účasť. Predbežné výsledky volieb sa očakávajú dnes.
Voľby sprevádzali mimoriadne prísne bezpečnostné opatrenia. Situácia v juhoruskej Čečenskej republike totiž stále nie je pokojná. Voľby k pokoju tiež neprispeli.
Na funkciu čečenského prezidenta kandidovalo sedem uchádzačov. Šancu má iba doterajšia hlava čečenskej správy Achmat Kadyrov, ktorého podporuje Moskva. Účasť ďalších kandidátov bola iba formalitou. Vážnejší súperi Kadyrova sa účasti na voľbách väčšinou pod nátlakom vzdali.
V prvom kole musí kandidát získať aspoň 51 percent hlasov. Medzi registrovanými voličmi je aj 30 000 ruských vojakov, ktorí sú v tejto republike dislokovaní trvalo.
Väčšina medzinárodných organizácií odmietla na voľby, ktoré považujú za „frašku“, poslať pozorovateľov.
Voľby sú vnímané ako ďalší pokus narušiť legitimitu povstalcov a hlavne Moskvou neuznávaného čečenského prezidenta Aslana Maschadova. Toho si Čečeni v roku 1997 riadne zvolili a Kremeľ ho vtedy aj uznal. Neskôr ho začal ignorovať.
V 426 volebných okrskoch bolo nasadených asi 10 000 čečenských policajtov a asi 3400 ruských vojakov. Ešte pred začiatkom volieb policajti skontrolovali budovy, v ktorých sa voľby konali a ich okolie. Na vchodoch boli detektory kovov, ochranku vybavili prístrojmi na hľadanie mín. Cesty okolo volebných okrskov boli blokované a zatvorili všetky trhoviská. V Groznom bol zakázaný pohyb nákladných áut, ktoré už Čečeni pri niekoľkých atentátoch použili.
Maschadov v rozhovore pre denník Novaja Gazeta povedal, že „čečenský ľud tieto voľby neuzná“. Podľa neho „sa zvolený Kadyrov ničím nebude líšiť od menovaného Kadyrova“.
Odmenu desaťtisíc rubľov (viac ako 10-tisíc korún) dostane asi 190 detí, ktoré sa narodili práve v deň konania volieb. (čtk)