V sobotu predpoludním vypukli násilnosti v centre Bagdadu. Prepustení irackí vojaci si sem prišli vyzdvihnúť doplatok svojej mzdy, dostali sa však do konfliktu s americkými vojakmi, ktorých zasypali kameňmi. Pri následnej prestrelke prišiel o život jeden Iračan. Medzi 26 zranenými sú tiež dvaja Američania.
Prepustení vojaci demonštrovali neskôr aj v mestách Hilla a Basra, kde britský vojak zastrelil ďalšieho z nich. Proti smrti svojho kolegu protestovali potom v nedeľu v Basre znova stovky Iračanov, ktorí hádzali po Britoch kamene, zablokovali hlavné cesty a pálili pneumatiky. Päť z nich bolo zranených gumovými projektilmi. Desiatky demonštrantov zatkli.
Armádu Saddáma Husajna oficiálne rozpustili v máji, čím prišli o prácu desaťtisíce mužov. Po násilných protestoch úrady súhlasili s vyplácaním mzdového doplatku v hodnote asi 40 dolárov pre každého zo 440 000 členov armády.
USA zároveň budujú novú irackú armádu. Na slávnostnom ceremoniáli na základni Kirkúš neďaleko hraníc s Iránom dokončili v sobotu základný výcvik prví vojaci. Počas dvoch rokov by mali byť vytvorené tri divízie novej armády s asi 40 000 vojakmi.
V piatok prišiel v Bagdade o život jeden Američan a ďalší bol zranený, keď sa ich hliadka dostala pod paľbu z ľahkých zbraní a granátometu.
V sobotu americký prezident George Bush vo svojom pravidelnom prejave vyhlásil, že Spojené štáty dovedú svoju misiu v Iraku do konca. Prezident požiadal občanov o trpezlivosť, pretože proces vedúci na zriadenie suverénneho irackého štátu je po desaťročiach útlaku a strachu komplikovaný.
(čtk)
Blair v súkromí: Irak nemá chemické zbrane
LONDÝN - Britský premiér Tony Blair pred vojnou proti Iraku v súkromí priznával, že Irak nemá žiadne chemické zbrane, ktoré by bol schopný rýchlo rozmiestniť. Na verejnosti však vyhlasoval opak. Tvrdí to bývalý minister zahraničia Robin Cook vo svojej knihe, z ktorej včera uverejnil úryvky denník The Sunday Times.
Blairov bývalý minister zahraničia píše, že mnoho členov vlády na schôdzkach kritizovalo zapojenie do vojny, ich počínanie dokonca prirovnáva k vzbure. Cook odišiel z vlády krátko po začatí vojny, s ktorou nesúhlasil. (čtk)