
Izraelská policajtka ošetruje muža zraneného pri atentáte v Haife. FOTO - ČTK/AP
ť bombu v plne obsadenej reštaurácii Maxim neďaleko pobrežnej promenády na juhu Haify. O život prišlo 19 ľudí vrátane piatich detí a ďalších 55 je zranených.
K zodpovednosti za útok sa prihlásilo hnutie Islamský džihád. Ani nie tridsaťročná palestínska advokátka Hanadí Džarádatová si zvolila podnik, ktorý spolu založili rodiny kresťanských Arabov a Židov. Medzi obeťami sú najmenej štyria Arabi. Práve arabsko-židovské prostredie uľahčilo útočníčke opásanej výbušninami na miesto činu preniknúť. Páchateľka chcela okrem iného pomstiť smrť svojho brata a bratranca, ktorých v jej prítomnosti zabili v Džaníne v júni izraelskí vojaci. Obidvaja muži boli údajne napojení na Islamský džihád.
Atentát v Haife označil americký prezident George Bush za ďalšiu ranu mierovému plánu pre Blízky východ. Palestínsky premiér Ahmad Kurája po výbuchu vyzval na zastavenie všetkých útokov proti civilistom, čin kritizoval aj predseda palestínskej samosprávy Jásir Arafat. Izrael však obvinil palestínsku samosprávu za to, že nezlikvidovala „teroristické štruktúry“, a sľúbil „ostrú“ odpoveď.
Izraelské jednotky v noci na nedeľu v odvete zničili dom atentátničky v meste Džanín na západnom brehu Jordánu a dom miestneho vodcu hnutia Islamský džihád. V Džaníne bol vyhlásený zákaz vychádzania, mesto prehľadávali izraelskí vojaci posilnení obrnenými vozidlami. Pri zatýkaní v Tulkarme sa obeťou prestrelky stal deväťročný chlapec. Izraelská armáda zaútočila aj na domy vodcov hnutia Hamas a sklady zbraní patriace tejto organizácii.
V noci na nedeľu udreli izraelské bojové lietadlá na výcvikový tábor Ajn Sáhir na území Sýrie neďaleko metropoly Damasku. Tábor vraj využívajú palestínske teroristické organizácie vrátane Islamského džihádu. „Islamský džihád ako iné teroristické organizácie… využívajú podporu krajín regiónu - predovšetkým Iránu a Sýrie,“ hovorí sa vo vyhlásení izraelskej armády.
„Všetky naše základne sú na palestínskych okupovaných územiach,“ tvrdil naopak hovorca Islamského džihádu v Bejrúte Abú Imád Rifáí včera v televízii Al-Džazíra. Priznal však, že tam boli príslušníci jeho organizácie cvičení v minulosti.
Podľa agentúry Reuters ide o prvý zásah izraelskej armády v sýrskom vnútrozemí od invázie do Libanonu v roku 1982. Izrael po sobotňajšom atentáte sľúbil rozšíriť v prípade potreby svoje akcie do celej blízkovýchodnej oblasti.
Sýria sa pre útok obrátila na Bezpečnostnú Radu OSN. Tá sa zišla ešte včera na mimoriadnom zasadaní, ktoré sa začalo o 22.00 stredoeurópskeho času. Akcia je „flagrantným porušením medzinárodného práva a závažnou eskaláciou“ napätia na Blízkom východe, hovorí sýrsky minister Farúk Šará v liste generálnemu tajomníkovi OSN Kofimu Annanovi. Sýria vraj má kapacity na odvetu za izraelský útok, ale bude zdržanlivá, napísal Šará.
Izraelskú akciu odsúdil egyptský prezident Husní Mubarak a za neprijateľnú ju označil aj nemecký kancelár Gerhard Schröder, ktorý je v Egypte na návšteve. Nálet odmietlo aj Francúzsko. (čtk, pm)