
Ku kanibalizmu majú sklon najmä ľahšie typy a plemená hrabavej hydiny. FOTO – ARCHÍV
Ozobávanie peria a kanibalizmus sa objavujú najmä vo veľkochovoch, ale tieto zlozvyky a až chorobné prejavy hydiny sa môžu vyskytnúť aj v menších kŕdľoch. Vznikajú najmä v preplnených priestoroch, pri nesprávnej výžive, v stresových situáciách alebo pri nevhodnom osvetlení.
Ozobávanie peria je rozšírené predovšetkým medzi sliepkami, húsatami a mladými morkami. Príčinou je preplnená ustajňovacia plocha, chýbajúce podnety k činnosti, nedostatok niektorých látok v krmive, najmä bielkovín, minerálnych látok a vitamínov. Tento zlozvyk je rozšírený predovšetkým pri ľahších plemenách, napríklad vlaškách. Perie si šklbú najmä v okolí chvosta a na chrbte. Húsatá v prvých týždňoch života si ozobávajú navzájom páperie po celom tele. Keď páperie vymenia za perie, s ozobávaním zväčša prestanú.
Kanibalizmus je v chove hydiny nebezpečnejší prejav. Môže sa objaviť pri intenzívnom výkrme kurčiat, ale aj pri dospelých nosniciach. Kurčatá napádajú slabšie jedince, útočia im na okolie kloaky, na krídla a nohy. Príčinou býva nahromadenie väčšieho počtu hydiny na malej ploche, deficit bielkovín, minerálnych látok a vitamínov v kŕmnej dávke, príliš silné osvetlenie kurína, ale aj výskyt kokcidiózy v chove, ktorá sa spája s krvavými hnačkami. Prvé príznaky kanibalizmu prepuknú obyčajne náhle. Kurčatá vzrušene pobehujú z miesta na miesto a v krátkom čase môžu zaútočiť na hydinu znečistenú od krvavých výkalov. Potrebný je okamžitý zásah chovateľa. Podnetom ku kanibalizmu v populácii sliepok býva najčastejšie vyvrátenie kloaky niektorej nosnice. Ostatné kury ju môžu ozobávať až dobiť.
V chovoch hydiny je preto dôležitá prevencia. Spočíva v dôkladnej starostlivosti a v plnohodnotnom kŕmení. Odporúča sa pridávať do krmiva mäsové odpady alebo upravenú jatočnú krv. Vhodný je aj prídavok soli, ktorý tlmí prejavy kanibalizmu. Veľký význam má dostatok priestoru a primerané osvetlenie. Svetlo v kuríne má byť tlmené. Pokiaľ sa kanibalizmus prejaví len dočasne, pomôže skrátenie zobákov útočiacim sliepkam. Takejto hydine však treba častejšie kontrolovať prípadné vonkajšie parazity, ktoré si nemôže so skráteným zobákom vyberať z peria. Agresívne jedince musíme z kŕdľa vyradiť. MVDr. MÁRIA INŠTITORISOVÁ