
foto
H. S., Marcelová
Muškovitosť hrachu a fazule spôsobujú zrniarky. Nie sú to však mušky, ale chrobáky. V semenách hrachu sa vyvíja zrniarka hrachová, vo fazuli zase zrniarka fazuľová. Zrniarka hrachová (Bruchus pisorum) je poľným škodcom, do skladov sa dostáva s napadnutými semenami. V nich počas zimy dokončí svoj vývoj a opúšťa ich kruhovým otvorom. V sklade sa zdržuje až do jari, ale ďalej sa nerozmnožuje.
Zrniarka fazuľová (Acanthoscelides obsoletus) je predovšetkým skladovým škodcom. Jej larvy sú schopné vniknúť aj do suchých semien a môžu poškodzovať uskladnené semená fazule v teplých skladoch celý rok. Vo voľnej prírode sa so zrniarkou fazuľovou stretávame len v mimoriadne teplých rokoch. Vtedy opúšťa sklady a samičky kladú vajíčka na dozrievajúce struky fazule. Tu by sme mohli proti nim zasiahnuť, z hygienických dôvodov však chemické ošetrenie neprichádza do úvahy. Jedinou možnosťou je vytvorenie takých skladovacích podmienok, ktoré zrniarke fazuľovej zabránia v rozmnožovaní. Najdôležitejšia je teplota, ktorá nemá vystúpiť nad 10 stupňov C. Proti zrniarke hrachovej možno v poľných podmienkach zasiahnuť prípravkom Sumithion Super na začiatku kvitnutia a pri dokvitaní hrachu.
Vzhľadom na skrytý spôsob života oboch druhov zrniarok sa odporúča semená hneď po zbere vyčistiť, vysušiť a vložiť na 48 hodín do mrazničky. Pri teplote mínus 12 až 18 stupňov C hynú všetky štádiá zrniarok. Takto ošetrené semená vložíme do plechových alebo sklených nádob, ktoré uložíme na suché a chladné miesto.
Slabšie poškodené semená sa dajú použiť na sejbu, ale výsevok treba zvýšiť, pretože mnohé semená môžu mať poškodené klíčky.
Ing. JURAJ MATLÁK
FOTO – AUTOR