
FOTO – ARCHÍV
Jesennú výsadbu ovocných stromčekov a krov môžeme začať už v tomto období? Výhodné je to najmä vo vyšších a severnejších polohách. Pri skoršej výsadbe musíme vysadené dreviny zbaviť listov. Včasnú výsadbu dobre znášajú kry ríbezlí a egrešov. Do zimy dostatočne zakorenia a lepšie prekonajú chladné mesiace. Aj keď ich po výsadbe zrežeme, často nám na druhý rok prinesú prvú, aj keď len ukážkovú úrodu.
Neskoré odrody kalerábu naposledy pohnojíme? Najlepšie je hnojiť 0,3-percentným roztokom plného hnojiva zmiešaného s rýchlo pôsobiacim dusíkatým hnojivom v pomere 1 : 1.
V týchto dňoch už môžeme začať s výsadbou tulipánov? Čím skôr sú v pôde, tým lepšie zakorenia a odolávajú zime. Najrýchlejšie zakoreňujú pri teplote pôdy 10 stupňov. Vyžadujú ľahšie, na humus bohaté pôdy. Vysádzame ich do hĺbky 10 až 15 cm. Vzdialenosť veľkokvetých odrôd má byť 10 až 15 cm, botanické a skoršie odrody vysádzame hustejšie.
Do črepníkov alebo misiek vysejeme trebuľku siatu na zimnú spotrebu? Nádoby s výsevom necháme stáť až do príchodu nočných mrazíkov vo voľnej pôde. Potom ich prenesieme na okno v svetlej miestnosti. Pokiaľ máme parenisko, môžeme v ňom črepníky zapustiť do zeme až po okraj. Na zimnú spotrebu v jednej domácnosti stačí desať črepníkov. Keď semenáčiky vzídu, prenesieme črepníky do svetlej a teplej miestnosti. Trebuľka najlepšie rastie v piesočnatej kompostovej zemine, ktorú stále udržiavame vlhkú.
Nezabúdame ani na operence? Kŕmidlá pre vtáčiky umiestňujeme na miesta neprístupné pre mačky. Ak ich zavesíme na stromy, prístupu dravcov zabránime vhodnou prekážkou, ktorú nebudú môcť preliezť.
(pav)