BANSKÁ BYSTRICA – Niektorí úradníci samospráv sa tešia, že informačný zákon vyvolá zvýšený záujem občanov o veci verejné, iní sa boja zneužívania informácií a možnej agresivity ľudí. Úradníci upozorňujú aj na zlú vyhlášku o poplatkoch za poskytované informácie.
Tieto názory zazneli na seminári v Banskej Bystrici, ktorým sa uzavrel projekt Nadácie vzdelávania samosprávy.
Predstavitelia občianskych iniciatív naopak kritizujú úradníkov, ktorí sa informovaniu občanov bránia. Ako povedala Šarlota Puflerová z nadácie Občan a demokracia, namiesto toho, aby sa snažili informovať, robia úradníci protiopatrenia a snažia sa informačné toky obmedziť čo najviac. Aktivista Vladimír Pirošík upozornil na všeobecne záväzné nariadenia, ktorými si mestá a obce, napríklad Prešov, upravujú zoznamy skutočností tvoriacich predmet služobného tajomstva.
Podľa Pirošíka problém odštartoval právnik ZMOS-u vydaním príručky, podľa ktorej obce postupujú. V nej takmer všetko, čo má aspoň nejakú informačnú hodnotu, je služobným tajomstvom. „Po schválení takýchto nariadení budú mať občania menej informácií ako pred prijatím informačného zákona,“ tvrdí Pirošík.
Problémy s platbami za informácie vznikli podľa Pirošíka pre neprofesionálny prístup ministerstva financií, ktoré vydalo zlú vyhlášku. Obce a úrady majú vlastné sadzobníky, v ktorých spoplatnenie dokumentu A4 sa pohybuje od 60 halierov až po 16,70 Sk. Aj na základe toho dochádza k absurdným situáciám. V okolí Myjavy napríklad občan nahliadol do zápisníc zastupiteľstva. Vzápätí sa na neho obrátil starosta a účtoval si 700 korún za amortizáciu auta a benzín.
DANIEL VRAŽDA