
Črepiny granátu lietajú do stometrovej vzdialenosti, z bomby do kilometrovej. Pri odpaľovaní munície treba dodržiavať bezpečný odstup.
FOTO SME – JANA BEŇOVÁ
Zničené stromy, črepiny porozhadzované tlakovou vlnou, roztrhané kartónové terče a množstvo dymu. Takto to vyzeralo po výbuchu leteckej bomby včera za obcou Belá neďaleko Štúrova. Bombu spolu s ručným granátom, delostreleckou strelou a delostreleckým granátom zneškodňovali pyrotechnici z Pohotovostného policajného útvaru v Nitre.
„Územie pri Dunaji je bohaté na muníciu z druhej svetovej vojny ako Dukla. Tadiaľto išiel front. Najčastejšie sa dajú nájsť nálezy ruskej a nemeckej výroby, ojedinele talianskej. Objavujú sa pri prestavbe starých domov, výkopových prácach, orbe či klčovaní porastov. Čakajú v zemi niekoľko desiatok rokov. Nedávno sme pri poklese vody v Dunaji našli 250 kilogramovú leteckú bombu,“ hovorí pyrotechnik Pavol Mokráš.
Pyrotechnici varujú pred tým, čo dokáže tlaková vlna pri neodbornej manipulácii s nálezom. Črepiny granátu lietajú do stometrovej vzdialenosti, z bomby do kilometrovej. Po výbuchu ručného granátu zostali črepiny zapichnuté na papierovom terči. Delostrelecká mína a strela terče úplne rozmetala. Letecká bomba zasa vyvrátila strom a jamu, v ktorej bola uložená, podstatne zväčšila.
Keď hľadači mincí našli granát, nechali ho v otvorenej jame a neohlásili to na políciu. V Novej Vieske nechali ležať v poli tri letecké bomby. Babka nedávno doniesla objavenú muníciu na obecný úrad do Gbeliec. Granáty nosia aj do zberných surovín. Pyrotechnici zdôrazňujú, že každý takýto nález treba oznámiť polícii.
Pyrotechnici Krajského úradu Policajného zboru v Nitre majú za muníciou v priemere jeden výjazd denne. Týždenne zozbierajú 20-30 kusov.
JANA BEŇOVÁ