I keď americký a najmä anglofónny systém pre určovanie ceny rukopisov sa opiera o počet slov, redaktori, prekladatelia, novinári a rôzni, i vedeckí pracovníci u nás, ktorí pracujú s textami, píšu knihy a články do novín, často používajú pre počítanie strán systém ešte z hlbokej totality - 60 úderov na jednom riadku a 30 riadkov na jednej strane, tzv. normostrana (1800 znakov). Medzi údery (znaky) sa rátajú aj medzery a kalkulácia jednej strany je teda spočítanie znakov aj s medzerami, čo užívateľ zistí (Word97 a vyšší) cez menu Nástroje (Tools) > Spočítanie slov (Word Count), kde v zobrazenej tabuľke uvidí počet slov, počet znakov s medzerami a počet znakov bez medzier. Počet znakov s medzerami pre daný dokument vydelí počtom 1800 (60 úderov x 30 riadkov = 1800) a získa tak počet strán. Celý postup však možno zautomatizovať pomocou makra. Ako? Nuž, makro sa dá vytvoriť voľbou v menu Nástroje (Tools) > Makro (Makro) > Nahrať nové makro (Record New Macro), zobrazí sa menu, kde zadáme názov makra, napr. CNT a klikneme na Prideliť makro. (Assign Macro To.) klávesnici (Keyboard). Zobrazí sa ďalšie okno, kde si zvolíme napr. funkčnú klávesu F11, ktorá je vo Worde neobsadená.
Keď klikneme OK, makro sa začne nahrávať - na obrazovke v ploche Wordu uvidíme modrosivý štvorček a bez toho, že by sme niečo urobili, hneď klikneme na Zastaviť nahrávanie (Stop recording) - modrý štvorček vľavo. Teraz vyberieme Nástroje (Tools) > Makro (Makro) > Makrá (Macros) a klikneme na makro CNT (označíme ho) a vyberieme Editovať (Edit). Dostaneme sa do okna Visual Basic (programátorské rozhranie jazyka VB) a uvidíme nasledovné:
Sub CNT()
‘
‘ CNT Macro
‘ Macro recorded 05/13/03 by CA
‘ < sem prekopírujeme nižšie uvedený text
‘ < koniec
End Sub
Znak ‘ je poznámka a jazyk Visual Basic text za touto značkou chápe iba ako komentár. Nad znak ‘ na predposlednom riadku prekopírujeme nasledovný text:
‘ < sem prekopírujeme nižšie uvedený text
Dim MyChars, MyVysl, MyEnd‘ definujeme si premenné
MyChars = ActiveDocument.Characters.Count‘ spočítanie slov
MyVysl = MyChars / 1800‘ počet slov vydelíme počtom 1800
MyEnd = Format(MyVysl, „##,##0.00“)‘ výsledku priradíme formát
MsgBox „Aktívny dokument obsahuje “ & _ ‘ zobrazenie okna s počtom strán
MyChars & „ znakov v počte “ & _
MyEnd & „ normostrán.“
‘ < koniec
Editor programu Visual Basic ukončíme kliknutím myši na krížik vpravo hore a odteraz vždy po stlačení klávesy F11 uvidíme okienko s informáciou o počte strán. Toto makro slúži len ako príklad pre zobrazenie počtu normostrán a užívatelia si ho môžu akokoľvek zmeniť, upraviť či prispôsobiť.
Makro na lište nástrojov
Makro možno spustiť klávesmi Alt+F8, kde užívateľ vyberie makro (jeho názov) a klikne na tlačidlo Spustiť (Run). Makro však možno pridať i do menu ako ikonu do lišty nástrojov - užívateľ klikne na menu Zobraziť (View) > Lišty nástrojov (Toolbars) > Upraviť (Customize). Potom uvidí okno s troma tlačidlami hore na Lište nástrojov (Toolbars), Príkazy (Commands) a Možnosti (Options) a vyberie Príkazy (Commands). Tu uvidí príkazy kategórie - menu Súbor (File), Edituj (Edit), Zobraziť (View) atď. a vyberie Makrá (Macros) a názov makra, ktoré práve vytvoril (napr. CNT) - klikne naň myšou (ľavým tlačidlom) a potiahne ho na lištu nástrojov. Tlačidlo pre makro CNT sa zobrazí na lište nástrojov a užívateľovi stačí naň kliknúť kedykoľvek, keď to bude potrebovať.
Mozilla Firebird - tip pre inštitúcie s nedostatkom peňazí
Existuje viac prehliadačov www stránok, ale kvalita a zdroj často hovoria samy za seba. Jedným z najpoužívanejších prehliadačov bol kedysi Netscape Navigator, ktorý pomaly ustúpil do pozadia s príchodom prehliadača Microsoft Internet Explorer. Objavil sa aj menej známy prehliadač Opera a ešte niekoľko, ktoré užívatelia vlastne ani nepoznajú; po zániku spoločnosti Nestcape boli uvoľnené zdrojové kódy prehliadača Netscape a vznikli tak dva samostatné projekty - Mozilla a Netscape, ktorý naďalej vyvíja spoločnosť AOL, stojí na základoch Mozilly. Ale čo je Mozilla Firebird a prečo Firebird?
Užívateľom sa môže stať - najmä v školských, zdravotníckych inštitúciách i v treťom sektore, kde je nedostatok peňazí - že si pre nedostatok zdrojov nemôžu dovoliť inštalovať Microsoft Internet Explorer, ktorý doslova požerie priestor a len samotné inštalačné súbory majú iba o niečo menej než 100 MB. Nemôžu si dovoliť inštalovať ani Netscape, ktorý tiež požiera veľa miesta a pamäte, lebo dnešní výrobcovia hardvéru veľmi nemyslia na to, že vo svete sú ešte krajiny a inštitúcie, ktoré zápasia s nedostatkom peňazí. A pri nedostatku peňazí užívatelia často - s počítačmi a systémom ako Windows 95 a zastaralými prehliadačmi - ani nemôžu zobrazovať www stránky v plnej kvalite, keď v súčasnosti všade dominuje Windows XP či prinajmenšom Windows 2000.
Mozilla Firebird je prehliadač internetových stránok, ktorý je „uliaty“ z Mozilly v kompaktnejšej podobe. Čo to prakticky znamená? Užívateľ si stiahne zo stránky http://www.mozilla.org „zmenšenú“ podobu prehliadača Mozilla - Mozilla Firebird pre Win32, ktorý na rozdiel od Mozilly neobsahuje rôzne zaujímavosti ako program pre elektronickú poštu, IRC atď., ale ktorý na pevnom disku zaberie len niečo vyše 15MB s takou maličkosťou, že mnohé komplikované a náročne vytvorené www stránky zobrazí v prvotriednej kvalite aj s najrozličnejšími vymoženosťami dnešnej doby.
Mozilla Firebird má naviac také klady, akými sa nemôže pochváliť ani Microsoft Internet Explorer, prinajmenšom jeho staršie verzie. Mozilla Firebird napr. načítava stránky na pozadí a tie sa otvárajú oveľa rýchlejšie. Ďalej podporuje zapamätanie si užívateľských mien a hesiel, ktoré návštevníci www stránok často zadávajú pri surfovaní. Program zablokuje „popup“ okienka - reklamy, ktoré vyskakujú na obrazovku z webu a znervózňujú. Firebird podporuje Javu, JavaScript, HTTP proxy, SSL Proxy, FTP Proxy, Gopher proxy a prehliadanie v listoch, čo znamená, že netreba otvárať ďalšie okno programu, ale stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na link a ten otvoriť (Open Link in New Tab) v ďalšom liste, ktorý sa zobrazí založený v okne programu.
Program ďalej poslúži prinajmenšom aj slabozrakým, lebo pomocou klávesových skratiek zväčšuje (Ctrl a +) a zmenšuje (Ctrl a -) obsah načítanej stránky, čo je funkcia, ktorú dnes ponúka iba málo programov.
Program uloží - z menu File > Save As - buď celú www stránku aj s obrázkami, grafmi, alebo iba text, ktorý si užívateľ môže ponechať v hypertextovom formáte HTM alebo textovom TXT. Program má ďalej prevzaté niektoré funkcie z Mozilly - Type Ahead, čo je možnosť vyhľadávať text odkazov na stránke klávesnicou okamžite. Ak užívateľ napríklad hľadá text „act“, na zobrazenej stránke vyťuká na klávesnici „act“ a Mozilla Firebird zobrazí rôzne kombinácie odkazov s výrazom „act“ ako „activity“ atď. Ak chce nájsť celé slovo v nejakom odkaze, proste ho iba napíše a hneď sa k nemu dostane. Ak chce užívateľ hľadať iba text (bez kombinácie kláves Ctrl+F, pomocou ktorých tiež môže vyhľadávať text), použije lomítko „/“.
Záložky možno ukladať podľa potreby a v nich aj vyhľadávať text. Mozilla Firebird má menu: File (Súbor), kde možno otvoriť nové okno, nový list, uložiť načítanú stránku, vytlačiť ju. V menu Edit (Edituj) nájde užívateľ možnosti pre kopírovanie, vkladanie textov tak, ako sú bežné vo Windows (hoci Mozilla Firebird je aj pre Linux). V menu View (Zobraziť) si nastaví zobrazovanie, kódovanie (ak treba nastaviť zobrazovanie národných znakov), okno na boku pre záložky (Bookmarks), stiahnuté programy (Downloads), históriu (History) atď. V menu Go (Choď na) nájde užívateľ naposledy navštívené stránky spolu s možnosťou ísť o krok späť, o krok dopredu, vrátiť sa na domovskú stránku a prezrieť si históriu. Ďalej nasleduje menu Bookmarks (Záložky), kde si proste pridá stránky do záložiek, alebo ich odtiaľ odstráni - záložky pridá aj kombináciou kláves Ctrl+D alebo kliknutím pravým tlačidlom myši na stránku. Ak má užívateľ otvorené listy, všetky si uloží ako záložky, ak teda naposledy navštívil desať stránok a všetky mal otvorené v jednom okne programu a v desiatich listoch, nabudúce sa k nim vráti bez toho, že by musel každú stránku jednotlivo otvárať ako záložku. Posledné menu Tools (Nástroje) obsahuje konzolové okno pre Javu, info o stránke a Options (Možnosti), kde si nakonfiguruje rôzne funkcie.
Ako vidieť, program Mozilla Firebird je vskutku plnohodnotný nástroj pre prácu s internetom a užívateľovi postačí operačná pamäť o veľkosti 32 MB a počítač z rady Pentium. Hoci Firebird môže zabrať aj menej pamäti, práca s ďalšími listami si bude vyžadovať operačnú pamäť. Mozillu Firebird sme odskúšali na systéme Pentium 200 Mhz, RAM 64MB, OS Windows 95 a práca s internetom bola pohodová, bezproblémová a niektoré stránky s diakritikou, ktoré sa predtým nesprávne zobrazovali v dnes už archaických prehliadačoch ako Netscape 4.5, boli zobrazené vskutku v plnej kráse. Mozillu Firebird doporučujeme ako program, ktorý v korelácii výkon - malé požiadavky na systém - funkcionalita určite plne uspokojí užívateľov, ktorí očakávajú od internetu viac, pričom pracujú v inštitúciách, kde si nemôžu dovoliť zakúpiť lepší hardvér. V prípade lepšej výbavy by sa potom oplatilo inštalovať Microsoft Internet Explorer alebo Mozillu, hoci veríme, že pre kompaktnosť a jednoduchosť sa Mozilla Firebird môže zapáčiť nemalému počtu užívateľov.
Čo v prípade, ak inštitúcia vlastní staršie počítače?
Ak má inštitúcia staršie počítače z rady x486 a Pentium, ako riešenie je tu tip používať Windows 95, ktorý je rýchlejší na staršom PC než Windows 98. Windows 95 zbehne, síce pomaly, a práca s menej náročnými aplikáciami ako editor textov bude možná už aj na počítači z rady x486 (Word97). Staršie systémy bežia na Windows 3.x, ktorý je dnes už úplne zastaralý, ale čudovali by ste sa, rôzne inštitúcie ho ešte používajú. Do prostredia Windows 3.x možno inštalovať podporu pre aplikácie Win32, ktoré tento systém, i keď obmedzene, zbehne. Ak inštitúcia vlastní staršie počítače z rady x386, tu je najlepšie doporučiť kúpiť si PC minimálne s procesorom Pentium 133Mhz až 200Mhz, ktorého cena bez monitora a disku sa môže pohybovať do tisíc korún, čo je len hrubý odhad, a pravdaže, používať Windows 95. Staré počítače z rady x386 už nemajú budúcnosť, iba ak ako písací stroj.
Ako pracovať s diskovými oddielmi - Acronis PartitionExpert
(http://www.acronis.com)
Týmto tipom upozorňujeme čitateľov na ďalšie možnosti pre vytváranie diskových oddielov - PartitionExpert je rozhodne softvér, ktorý stojí za povšimnutie.
Acronis PartitionExpert je manažér diskových oddielov podobne ako Partition Magic a dokáže:
vytvárať diskové oddiely;
zväčšovať/zmenšovať oddiely bez straty dát;
konvertovať diskové oddiely na iné súborové systémy;
kopírovať obsah diskových oddielov;
mazať diskové oddiely;
formátovať, označiť, ukryť, odkryť, aktivovať diskové oddiely.
Podporované operačné systémy:
Windows XP
Windows Me
Windows 2000
Windows NT
Windows 95/98
Hneď po inštalácii a spustení sa program spýta, či chce užívateľ pracovať v automatickom alebo manuálnom režime. V automatickom režime je dostatok možností na vytvorenie diskových oddielov, ale v manuálnom režime získa užívateľ nad správou súborových systémov a oddielov väčšiu kontrolu, pričom môže kedykoľvek aktivovať manuálny alebo automatický režim cez menu View > Automatic Mode/Manual Mode. V automatickom režime sú všetky akcie sprevádzané pomocníkom, ktorý navedie užívateľa k akcii.
Acronis PartitionExpert podporuje súborové systémy: FAT16 (DOS/Windows), FAT32 (Windows), NTFS (Windows NT/2000/XP), Ext2 (Linux), Ext3 (Linux), ReiserFS (Linux), Swap (Linux).
Program ďalej podporuje bezpečné vymazanie diskových oddielov, presúvanie a zväčšovanie (zmenšovanie) diskových oddielov kliknutím myšou.
Užívateľská príručka je k dispozícii vo formáte PDF (Acrobat Reader) v angličtine a má niečo vyše 2MB, nachádza sa v adresári
\\\C:Program FilesAcronisPartitionExpert.
Acronis PartitionExpert podporuje aj vytvorenie štartovateľného CD alebo diskety, čo dosiahne používateľ kliknutím na program MediaBuilder.exe v adresári programu PartitionExpert, ktorý najprv zobrazí voľbu, či užívateľ chce plnú verziu (Full Version), ktorá podporuje aj USB/PCMCIA/SCSI pevné disky a širšie spektrum ovládačov, alebo bezpečnú verziu (Safe Version). Kliknutím na tlačidlo Next (Ďalej) sa dostane do okna, kde si navolí médium, obyčajne disketu alebo CD médium. Po kliknutí na tlačidlo Next sa zobrazí ďalšie okno, kde - ak užívateľ vybral médium - klikne na tlačidlo Proceed. V prípade CD média netreba nijaký napaľovací softvér a program napáli všetko, čo je potrebné pre jeho spustenie z CD. Užívateľ bude môcť pracovať s počítačom bez formátovaného disku a, pravdaže, bez operačného systému. Týmto spôsobom si môže pripraviť prázdny disk aj pre používanie Linuxu či iných operačných systémov. Acronis PartitionExpert je veľmi praktické a inteligentné riešenie, ktoré ocení každý technik i užívateľ.
JURAJ ŠÍPOŠ