BRATISLAVA - Vláda síce deklaruje ako jednu zo svojich priorít podporu a rozvoj investícií, keď sa však podnikateľ pokúsi získať štátnu pomoc, narazí na siahodlhý administratívny proces. Vďaka neprehľadnej legislatíve a zdĺhavému procesu priznávania štátnej podpory sa Slovensku v minulosti vyhlo nemálo investorov.
Problematiku investičných stimulov upravujú tri zákony - o investičných stimuloch, o daniach z príjmov a o zamestnanosti. Problém zorientovať sa v spleti týchto zákonov s viacerými novelami nemá len zahraničný investor, ale aj skúsený domáci podnikateľ. „V legislatíve je množstvo dier a protirečení. Problémom sú neskoordinované postupy žiadania o štátnu podporu,“ hovorí Juraj Vodička, konateľ slovenskej pobočky rakúskej spoločnosti Gabor, ktorá v Bánovciach a Liptovskom Mikuláši vyrába topánky.
Firma Gabor má so zdĺhavým administratívnym procesom svoje skúsenosti. Ako jeden z mnohých sa usiluje získať štátnu podporu už vyše roka. Od podania žiadosti o štátnu podporu uplynulo 15 mesiacov, stále však čaká na schválenie vlády.
„Žiadosti kolujú po úradoch aj štyri mesiace,“ hovorí Vodička. Schvaľovací proces je podľa neho plný rôznych neočakávaných interných procesov, o ktorých sa v zákone nepíše.
Byrokratický prístup slovenských úradov môže investorov odrádzať. „Nemci to nedokážu pochopiť. Jedna zahraničná spoločnosť po skúsenosti na Slovensku odišla radšej do Maďarska,“ povedal Vodička. Podľa neho nešlo o malú investíciu.
Práve malé a stredné podniky majú podľa ekonómov kľúčovú úlohu pri znižovaní nezamestnanosti. „Väčšina ľudí je zamestnaných práve v malých a stredných podnikoch,“ tvrdí Robert Prega, analytik Tatra banky. „Ich obrat síce nie je taký veľký, ale pre zamestnanosť sú rozhodujúce,“ dodal.
Minister hospodárstva Pavol Rusko však chce venovať pozornosť hlavne veľkým investorom. „Nevidím dôvod poskytovať investičné stimuly tým firmám, ktoré tu už podnikajú a chcú otvoriť len novú prevádzku,“ povedal Rusko. Ich výhodou je, že okrem prílevu kapitálu prinášajú so sebou aj iné nové investície.
„S veľkými investormi zvyčajne prichádzajú aj ich zahraniční dodávatelia. To otvára nové možnosti a trhy,“ myslí si Prega. Podľa neho je však rizikom veľkých podnikov jednostranná orientácia a istá cyklická závislosť.
TEREZA COPLÁKOVÁ