
Minister Ľudovít Kaník, ktorý včera predložil vláde návrh zákona o kapitalizačnom pilieri, musel členom kabinetu vysvetľovať, prečo hlasovať za jeho prijatie. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Po včerajšku už má definitívnu podobu vládneho návrhu aj druhá časť dôchodkovej reformy. Ministri včera schválili, že od roku 2005 si budú môcť všetci pracujúci začať šetriť časť svojich odvodov na osobných účtoch v penzijných fondoch. Licenciu na ich vytvorenie bude dávať štát správcovským spoločnostiam budúci rok.
Oproti koncepcii reformátori zmenili v posledných dňoch jeden zo základných princípov nového kapitalizačného piliera. Úspory ľudí, ktorí si začnú na dôchodok šetriť, nebudú ich osobným majetkom. Aj túto časť odvodov budú totiž naďalej posielať Sociálnej poisťovni. Až tá ich obratom pošle tej správcovskej spoločnosti, ktorú si sporiteľ vyberie.
Touto zmenou ministerstvo práce dosiahlo, aby peniaze odklonené z dnešného systému do kapitalizačného piliera nechýbali v účtovníctve štátu. Reformátori tak splnili požiadavku ministerstva financií, ktoré sa snaží udržať schodok verejných financií na uzde. Úspory, hoci ich bude prerozdeľovať Sociálna poisťovňa, zostanú podľa ministra práce Ľudovíta Kaníka dedičné.
Efektívny vek, keď pracujúci nedoplatí na prechod do nového kapitalizačného piliera zreformovaného penzijného systému, bude 45 rokov. Do dôchodku sa bude totiž odchádzať v 62 rokoch a na poberanie dôchodkových úspor je potrebné, aby sporiteľ do druhého piliera odvádzal peniaze najmenej sedemnásť rokov.
Okrem minimálnej dĺžky sporenia na osobnom účte je ďalšou podmienkou na poberanie dôchodku z kapitalizačného piliera aj najnižšia výška vypočítanej penzie (spolu s penziou z prvého piliera). Tá musí dosahovať aspoň 60 percent z aktuálnej hodnoty životného minima.
Z kapitalizačného systému by sa mali vyplácať starobné dôchodky, predčasné starobné dôchodky a pozostalostné dôchodky. Až po zaplatení pozostalostných dávok budú nasporené peniaze vyplatené formou jednorazovej dávky dedičom.
Druhý pilier nového dôchodkového systému by mal dať sporiteľom 30- až 35-percentnú mieru náhrady. Spolu s prvým pilierom by tak občan dostával dôchodok od 53 až 58 percent toho, akú mal počas života priemernú mzdu. Dnes je to podľa starého systému v priemere okolo štyridsiatich percent. Ten, kto sa do sporenia v kapitalizačnom pilieri nezapojí, bude mať podľa zreformovaného piliera nárok na vyše 50 percent z priemernej mzdy.
Vstup do kapitalizačného piliera bude pre každého dobrovoľný. Povinne si na dôchodky budú šetriť len tí, ktorí začnú na pracovný trh prichádzať po úplnom spustení reformy, teda dnešní študenti.
Aké budú po reforme odvody?Priebežný pilier: 9,00 %
Sociálna poisťovňa bude z týchto peňazí ďalej priebežne vyplácať dôchodky.
Rezervný fond: 4,75 %
Bude Sociálnej poisťovni slúžiť na vykrývanie dočasného deficitu v priebežnom systéme. O niekoľko rokov by tieto odvody mali podľa reformátorov klesnúť.
Invalidné poistenie: 6,00 %
Sociálna poisťovňa bude z týchto peňazí priebežne platiť invalidné dôchodky. Po sprísnení posudzovania invalidity by tieto odvody mali klesnúť, sľubujú reformátori.
Kapitalizačný pilier: 9,00 %
Tieto peniaze budú pracujúci ďalej odvádzať Sociálnej poisťovni, tá ich však bude musieť do desiatich dní previesť na toho správcu penzijných fondov, ktorého si sporiteľ vyberie. Tieto úspory bude poisťovňa vyberať, aby sa hospodárenie štátu v jeho účtovnej knihe nezhoršilo. V prípade predčasnej smrti sporiteľa vyplatí poisťovňa z týchto peňazí pozostalostné dôchodky a zvyšok pozostalí dostanú formou jednorazovej dávky.