„V kraji sme koncom minulého týždňa zaznamenali takmer 3600 ochorení, čo je asi 540 na 100-tisíc obyvateľov. Najviac ochorelo detí v predškolskom a školskom veku. V rovnakom období minulého roka bolo nachladnutí viac, okolo 700 na 100-tisíc obyvateľov,“ konštatovala vedúca odboru epidemiológie Štátneho zdravotného ústavu v Banskej Bystrici Mária Avdičová .
Zvýšený počet ochorení pravdepodobne spôsobili veľké teplotné rozdiely v priebehu dňa. Epidemiólogovia však nepredpokladajú, že by sa v tomto období objavili na Slovensku chrípkové epidémie.
„Klasická chrípka nastupuje až koncom decembra a vrcholí v januári. Druhá, silnejšia vlna prichádza koncom februára a vrcholí začiatkom marca,“ hovorí Avdičová.
Počet Slovákov zaočkovaných proti chrípke v posledných rokoch mierne stúpol, ale aj tak je to len osem percent z celkovej populácie. Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva Mária Avdičová tvrdí, že je to málo. Odporúčané množstvo zaočkovaných totiž predstavuje až 30 percent populácie a u najohrozenejších skupín, teda starších ľudí, až vyše 75 percent.
Avdičová v tejto súvislosti odporúča efektívne očkovanie práve od októbra. Vakcíny proti chrípke totiž pôsobia pol roka, takže skoršie očkovanie by nemuselo zachytiť práve najrizikovejšie obdobie konca februára začiatku marca.
Jedna očkovacia vakcína proti chrípke stojí 150 korún. Chronicky chorým a ľuďom nad 65 rokov očkovaciu látku hradí zdravotná poisťovňa, domovom dôchodcov a sociálnym ústavom štát. Niektorí zamestnávatelia očkovanie proti chrípke zaradili do sociálneho programu a svojím zamestnancom vakcíny prepláca. (wm)