
Dôchodca Gejza Molnár niekoľkokrát denne sadá na bicykel a mieri s dvoma bandaskami k prameňu.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Situácia s pitnou, ale aj úžitkovou vodou je v niektorých obciach Rimavskosobotského okresu veľmi zlá. Najvypuklejšie je to v Martinovej a Radnovciach, kde sú mnohé domácnosti úplne bez vody. V Radnovciach majú aspoň jeden prameň pitnej vody, kde si ju chodia obyvatelia naberať, v Martinovej však takýto zdroj chýba. Odkázaní sú na pitnú vodu v plastových fľašiach z obchodov alebo ju musia voziť zo susedných obcí.
„Vo väčšine dvorov máme studne, ale tie sú po suchom roku skoro prázdne. Aj tak ju môžeme využívať iba ako úžitkovú, lebo by nespĺňala hygienické normy. Na pitie a varenie kupujeme vodu v obchodoch, ale je to drahé. Keď sa chceme okúpať alebo prať, musíme prevárať úžitkovú vodu. Vo väčšine studní však skoro žiadna nie je a dažďovú si nenachytáme, lebo neprší,“ hovorí Šarlota Daniová z Martinovej.
Pridáva sa k nej aj suseda Margita Berkyová: „Nie je jednoduché každú vodu na kúpanie najprv prevariť a potom ju nechať ochladnúť. Trvá to dlho. Myslím si, že aj voda v studniach je nevyhovujúca. Dcéra minule okúpala vnúčika a hneď mu nabehli vyrážky,“ dodáva. Ženy hovoria, že mnohým ľuďom spôsobuje nedostatočne prevarená voda žalúdočné ťažkosti.
Pani Berkyová hovorí, že mesačne minú 1500 korún na minerálky a stolové vody či na benzín do susedných dedín, kde si chodia po vodu. V Martinovej majú presne zmapované, kde sú hlbšie studne a voda na pranie či na kúpanie sa ešte dá čerpať. Jedna z nich je napríklad na obecnom cintoríne.
O poznanie lepšie ako Martinovčania sú na tom obyvatelia Radnoviec. Aj tu je však väčšina rodín odkázaná na jeden spoločný prameň. Dôchodca Gejza Molnár niekoľkokrát denne sadá na bicykel a mieri s dvoma bandaskami k prameňu. Pre suché leto tečie prameň v týchto dňoch pomalšie a vytvárajú sa tu rady. Niekedy je zložité nanosiť množstvo vody na pranie, a tak je pre niektorých obyvateľov jednoduchšie prať ako za starých čias - s piestom na potoku.
Starostovia obcí sa už niekoľko rokov snažia neutešenú situáciu zmeniť, je to však boj s veternými mlynmi. Obce v tejto časti totiž nemajú vybudované skupinové vodovody a situácia sa z roka na rok zhoršuje. Ako nám povedal starosta Martinovej Imrich Radič, na rôznych stupňoch štátnej správy sa pokúšajú situáciu zmeniť, zatiaľ však žiaden konkrétny prísľub nedostali.
„Vody v studniach ubúda každým rokom, tohtoročné sucho to ešte zhoršilo. V niektorých studniach je iba 10 - 20 centimetrov vody, čo nepostačuje. Ľudia ju zvyčajne hneď zužitkujú,“ dodáva. V minulosti chodila do Martinovej raz za čas aspoň cisterna s pitnou vodou. Obec so 196-tisícovým rozpočtom však nebola schopná náklady za dodanie pitnej vody hradiť.