BRATISLAVA – Od januára 2005 do júna 2006 sa budú môcť všetci pracujúci rozhodnúť, či si začnú na dôchodok sporiť v súkromných penzijných fondoch. Vláda včera navrhla, že do nich pôjde 9 percent z platu každého sporiteľa.
Nepôjdu však priamo, ale cez Sociálnu poisťovňu, aby sa štát účtovne nedostal do deficitu a reforma neohrozila verejné financie.
Na prechod do nového kapitalizačného piliera penzijného systému nedoplatí ten, kto bude mať v okamihu reformy 45 rokov. Pri budúcom odchode do dôchodku v 62 rokov totiž potrebuje 17 rokov na to, aby mohol z tohto piliera na penzii čerpať.
Tí, ktorí takto začnú sporiť, dostanú celkový dôchodok od 53 do 58 percent z priemeru celoživotnej mzdy. Dnes je to podľa starého systému v priemere okolo 40 percent. Ten, kto sa do sporenia v kapitalizačnom pilieri nezapojí, bude mať po reforme nárok na vyše 50 percent z priemernej mzdy.
Vláda včera schválila aj návrh zákona, ktorý mení systém podpory nezamestnaných. Budú sa napríklad hlásiť na nových úradoch buď každých 7 dní, alebo raz za mesiac – podľa toho, aký majú záujem o prácu. Okrem toho sa zmení systém príspevkov, ktoré majú motivovať ľudí, aby si hľadali prácu.
Ide napríklad o príspevok na sťahovanie sa za zamestnaním, na začiatok v podnikaní a podobne.
„Podobné modely sa osvedčili vo viacerých rozvinutých krajinách,“ hovorí riaditeľ Centra pre hospodársky rozvoj Luboš Vagač. Dramatické zníženie miery nezamestnanosti od včera schváleného zákona podľa neho však nemožno očakávať. „Aby sa účinok verejných služieb zamestnanosti posilnil, bude ich treba prepojiť aj s inými politikami, napríklad bytovou,“ pripomína.
Oba návrhy zákonov musí schváliť parlament a podpísať prezident, aby mohli začať platiť.
(joč, tv)