
Palác športu vo francúzskom Creteil, kde oddnes do nedele budú súťažiť klasici o tituly majstrov sveta i miestenky na olympiádu. FOTO - INTERNET
BRATISLAVA - Po stredajšom vážení sa dnes v 88-tisícovom francúzskom mestečku Creteil (12 km od Paríža) začnú majstrovstvá sveta v zápasení v grécko-rímskom štýle (útočiť sa smie len na hornú polovicu tela). Francúzski organizátori na jeho organizáciu vynaložili viac ako trištvrte milióna eur. Medzi 240 športovcami zo 60 krajín figuruje aj dvojica Slovákov: Atilla Bátky (do 84 kg) a Roman Meduna (do 96 kg).
Rovnako ako minulý mesiac voľnoštýliari na šampionáte v New Yorku sa bude slovenské duo pokúšať predrať na budúcoročnú olympiádu do Atén. Zápasníci trenčianskej Dukly chcú vo Francúzsku odčiniť aj nie celkom ideálne vystúpenie na ME v Belehrade, kam cestovali s veľkými ambíciami, no oboch po súťaži klasifikovali na 17. priečke. Zverenci Zdenka Cháru, otca známeho slovenského hokejistu, majú na viac. Meduna, študent 3. ročníka na právnickej fakulte v Bratislave, to potvrdil na vlaňajších majstrovstvách sveta v Moskve. V hale CSKA si po výborných výkonoch vybojoval 5. miesto, keď ho vo štvrťfinále aj s kúskom šťastia zastavil Kubánec Ernesto Peňa. Doma to Romanovi vynieslo poctu najlepšieho zápasníka minulého roku.
„Obaja odchádzali do Francúzska dobre naladení a ak im bude priať žreb, mohli by si vytúženú olympiádu vybojovať,“ myslí si ústredný tréner slovenských zápasníkov Jozef Gerboc. „Pri dobrej konštelácii by sa mne alebo Atillovi mohol podariť dobrý výsledok. Fakt, že sa na majstrovstvách sveta bude bojovať aj o olympiádu, ešte zvyšuje našu motiváciu,“ vyhlásil Roman Meduna, ktorý sa v creteilskom Paláci športov predstaví zajtra. Bátky nastúpi na žinenky už dnes.
Olympiádu im zabezpečí umiestnenie do 10. miesta. Ak by sa to čo i len jednému z našich zástupcov podarilo, bol by to veľký úspech. Veď na rozdiel od voľnoštýliarov klasici (označenie pre grécko-rímsky štýl) chýbali nielen na olympiáde v Atlante, ale i pred tromi rokmi v Sydney. „Napriek silnej konkurencii nie sú bez šancí,“ tvrdí Gerboc. Ani v prípade neúspechu ešte kapitulovať nemusia, poslednou šancou postúpiť do Atén budú začiatkom budúceho roka dva kvalifikačné turnaje. J. Gerboc: „Jeden sa bude konať v Novom Sade, druhý v Taškente. Najlepšie by bolo, keby ho ani jeden z dvojice nemusel absolvovať a postúpil na OH už vo Francúzsku. Veľmi veľa však bude závisieť od žrebu.“
RASTISLAV HRÍBIK