
Biely dom bude čeliť mnohým otázkam. Na fotografii Scott McClellan, hovorca Bieleho domu. Odpovedá na otázky o identite tajnej agentky CIA. FOTO -TASR/EPA
„Nečakal som takú búrku. Bola to rutina,“ vyjadril americký novinár Robert Novak prekvapenie nad tým, že jeho článok zo 14. júla tohto roka spôsobil vyšetrovanie v Bielom dome. Objavilo sa totiž podozrenie, že niekto z jeho zamestnancov Novakovi poskytol informáciu, ktorá viedla k odhaleniu totožnosti tajnej agentky CIA. Ide o Valerie Plameovú, ktorej manžel patrí medzi popredných kritikov Bushovej administratívy a tvrdí, že Biely dom „prekrúcal“ informácie o Iraku. Osobe, ktorej dokážu vinu za jej prezradenie, hrozí až 10 rokov väzenia.
Pomerne zamotaného prípadu sa chytili demokrati. Žiadajú zriadenie vyšetrovacej komisie. Prezident Bush chce vedieť „pravdu“, ale nemyslí, si že ju nájde špeciálna komisia. Plne dôveruje vyšetrovacím schopnostiam tímu ministerstva spravodlivosti a FBI. Demokrati upozorňujú, že ministrom spravodlivosti je Bushov nominant John Ashcroft.
V Bielom dome medzitým zamestnanci dostali príkaz, aby neničili žiadne dokumenty súvisiace s prípadom. Počas Bushovej vlády dostali takýto netradičný príkaz trikrát: po 11. septembri, pri afére Enron a pri úniku informácií o pripravovanom protiteroristickom zásahu v Chicagu. Aj to naznačuje, že Novak odhalením Plameovej spustil aféru, ktorá poznačí nazeranie Američanov na irackú krízu a vyrobí novú tému prezidentskej kampane. Čo vlastne novinár so štyridsaťročnou praxou napísal?
Novak 14. júla v šiestom odseku svojho článku o nigerskej misii bývalého diplomata Josepha Wilsona len tak „mimochodom“ poznamenal, že jeho žena Valerie Plameová pracuje v CIA ako odborníčka na zbrane hromadného ničenia a agentka. Mali mu to potvrdiť dva vysoké zdroje z administratívy. Wilson bol v Nigeri vo februári 2002 na žiadosť CIA, aby preveril informácie, či sa Saddám Husajn v krajine pokúša nakúpiť urán.
Vrátil sa s tým, že všetko je v poriadku. Tieto informácie získal pri šálke čaju na stretnutí na americkej ambasáde. V prejave, v ktorom prezident Bush vysvetľoval národu, pre- čo treba útočiť na Irak, však spomenul aj argument, že Saddám robí podozrivé obchody s Nigerom. Wilson na túto nezrovnalosť upozornil v New York Times 6. júla. 14. júla Novak zverejnil, že jeho žena je agentka CIA a naznačil, že Wilsona na prácu v Nigeri, pre ktorú vraj nemá žiadnu kvalifikáciu, odporučila práve ona.
Potom sa až do polovice septembra nedialo nič. Vtedy na ministerstvo spravodlivosti CIA doručila oznámenie o úniku informácií a prezradení identity tajnej agentky. To, že prebieha vyšetrovanie, sa k médiám dostalo minulý týždeň.
Joseph Wilson hneď označil za zdroj úniku informácií Biely dom, ktorý sa mu vraj cez manželku snaží pomstiť za jeho protivojnové postoje a odhalenia. Má aj vinníka - má ísť o Bushovho poradcu Karla Rovea. Biely dom to odmieta. Washington Post však napísal, že ľudia z Bieleho domu telefonovali najmenej 6 novinárom a informovali ich o Wilsonovej žene. Novak, ktorý informáciu o Plameovej zverejnil, tvrdí, že ju získal pri rozhovore a nikto mu ju „cielene nepustil“. Navyše Plameová bola len analytička, takže jej vyzradenie nikomu neuškodilo. CIA túto informáciu potvrdilo s tým, že v minulosti pracovala ako agentka v utajení. Jej meno teda nemalo zaznieť. To je zatiaľ v celom prípade jediná jasná vec.