zabili nášľapné míny ďalších sedem ľudí. Od roku 1996 tam míny zabili najmenej 50 ľudí.
Siedmi pakistanskí utečenci tak ako desiatky pred nimi dúfali, že sa cez Turecko dostanú do Grécka - euroázijskú vstupnú bránu do bohatej časti sveta. Nadránom preplávali rieku Evros, rozstrihli drôt na plote s nápisom „Zamínované! Zákaz vstupu!“ a vykročili na posledný úsek cesty k zasľúbenému územiu Európskej únie. Pohraničná hliadka počula výbuchy. Našli už len roztrhané telá.
Päť dní pred smrťou utečencov sa v sídle OSN na seba usmievali ministri zahraničia Jorgos Papandreu z Grécka a Turek Abdullah Gül. Sľúbili, že odmínovanie spoločnej hranice nebude trvať dlhšie než deväť mesiacov. Takýto sľub prvýkrát padol už v roku 2001. Až doteraz sa čakalo na ratifikácie dohody v oboch krajinách a stále nie je jasné, kedy odmínovači začnú pracovať.
Cez Grécko do Európy prúdia každoročne desiatky tisíc migrantov z Ázie. Začiatkom septembra na grécko-tureckej hranici zomrelo 23 Pakistancov. Až k mínam sa nedostali - utopili sa v rieke Evros. Voda vyplavila na gréckej strane 17, na tureckej šesť tiel mužov a žien. Mali okolo tridsiatky. Aj vlny Egejského mora z času na čas vyplavia telo utečenca, ktorý sa pokúsil doveslovať z Turecka do Grécka. Za posledné roky sa zvýšil počet zadržaných migrantov na grécko-tureckej hranici približne deväťkrát, píše BBC. Bez pomoci Európy Turecko svoju úlohu nárazníka zvládne len ťažko.
Zamínovaný pás zeme je pripomienkou neukončeného grécko-tureckého sporu o rozdelený ostrov Cyprus. Grécko zamínovalo spoločnú hranicu v roku 1974. Reagovalo tak na turecké obsadenie severnej časti Cypru.
V marci tohto roku stroskotali rokovania o zjednotení Cypru sprostredkované OSN. V apríli povolili cypersko-turecké úrady po prvýkrát po 29 rokoch svojim tureckým obyvateľom, aby navštívili juh ostrova. Zároveň bol povolený vstup cyperským Grékom do severnej časti obsadenej Turkami.
Grécka časť Cypru tento rok podpísala prístupovú zmluvu do EÚ s výhľadom do roku 2004. Ak sa ostrov dovtedy nezjednotí, hranica, ktorá ho rozdeľuje, ešte zosilnie. A grécky Cyprus ako člen EÚ bude môcť blokovať vstup Turecka do únie.
Turecko pritom chce byť členom únie do roku 2010. Teraz ostáva stále nevypočutým kandidátom, ktorý ešte nezačal prístupové rozhovory. Brusel kritizuje situáciu v oblasti porušovania ľudských práv, neochotu riešiť problém rozdeleného ostrova a susedské vzťahy s Gréckom. Na sile zatiaľ naberá ďalší grécko-turecký spor o zvrchovanosť v Egejskom mori.
Ankara sa teraz sústreďuje na vzťahy s USA a otázka Cypru - hlavná výčitka zo strany EÚ - ostáva v úzadí.