níčkou komunistickej kontrarozviedky - podobne ako premiér Péter Medgyessy.
„Sú to klamstvá, nikdy som s nimi nespolupracovala,“ tvrdí Kondorová, ktorá chce požiadať o novú rozsiahlejšiu lustráciu. Skeptickí sú aj odborníci na komunistické tajné služby. Dokument neobsahuje Kondorovej podpis a v podstate vraj nič nedokazuje. Opozícia sa postavila jednoznačne na stranu riaditeľky a uverejnenie dokumentov interpretuje ako ďalší útok vlády na slobodu médií. Vec je však zložitejšia.
Kondorová sa stala riaditeľkou rozhlasu za predchádzajúcej vlády Fideszu. Za politické zásluhy. Predtým pomerne uznávaná novinárka vtedy poslúžila ako stojan na mikrofón počas pravidelných týždenných monológov premiéra Orbána. Spravodajské relácie rozhlasu vedené Kondorovou vyznievali jednoznačne v prospech vlády a možnosť opozície vyjadriť sa bola často iba formálna. Kondorová dodnes napriek kritike mediálnej rady umožňuje existenciu spravodajskej relácie vedenej v krajne pravicovom a rasistickom duchu.
Pozornosť vzbudila aj viacerými šandálnymi výrokmi. Slová americkej veľvyslankyne v Budapešti o šíriacich sa prejavoch antisemitizmu v Maďarsku napríklad verejne nazvala kvákaním ženskej, ktorá nemá o ničom potuchy. Z rozhlasu postupne odstránila inak zmýšľajúcich novinárov a podriadeným zakázala vyjadrovať sa verejne k pomerom v rozhlase.
Odvolanie Kondorovej z rozhlasu by teda bolo namieste. Dosadenie aj odvolanie šéfa verejnoprávneho média je však v Maďarsku veľmi zložité. Rozhodujú rady jednotlivých médií zložené z delegátov parlamentných strán a každý rok doplňované o vyžrebovaných delegátov cirkví, národnostných menšín, odborov, novinárov a ľubovoľných spoločenských organizácií.
Spoločenské organizácie nie sú nijako rozlíšené podľa svojho významu a neskúma sa, či vôbec niekoho zastupujú. V kuratóriu verejnoprávneho rozhlasu tak napríklad nájdeme aj zväz zaoberajúci sa bojovými umeniami, Celoštátny mládežnícky telekomunikačný spolok a iné záhadné organizácie. V Maďarsku má navyše aj väčšina spoločenských organizácií jasné politické smerovanie a pri dnešnom zložení rady je odvolanie Kondorovej nepravdepodobné.
Bývalý odborársky denník Népszava má blízko k vládnej socialistickej strane, publikovanie nie príliš presvedčivých dokumentov o Kondorovej tak naozaj môže byť pokusom prinútiť ju odísť. Bolo by síce na čase, ak sa však dokumenty ukážu ako podvrhnuté, jej pozíciu táto akcia skôr upevní.
PETER MORVAY