Pakistan si musí vybrať – americké doláre, alebo Taliban

Všetko nasvedčuje tomu, že Spojené štáty už držia prst na spúšti. Aby sa USA a ich spojencom podarilo Usamá bin Ladína v jeho afganskom úkryte zamerať presne, potrebujú mať na svojej strane aj Pakistan. Teda štát, ktorý nemá k islamskému fundamentalizmu .


FOTO – REUTERS



Všetko nasvedčuje tomu, že Spojené štáty už držia prst na spúšti. Aby sa USA a ich spojencom podarilo Usamá bin Ladína v jeho afganskom úkryte zamerať presne, potrebujú mať na svojej strane aj Pakistan. Teda štát, ktorý nemá k islamskému fundamentalizmu ďaleko.

Zdá sa, že pakistanskí najvyšší predstavitelia zatiaľ sedia na dvoch stoličkách. Prezident Parvíz Mušaráf síce ministrovi zahraničných vecí USA Colinovi Powellovi prisľúbil pomoc v boji proti terorizmu, jeho predstava sa však s americkou zrejme presne zhodovať nebude. Pakistan má totiž dobré vzťahy s vládou Talibanu a tvrdí, že riešením situácie nie je izolácia, ale zapojenie Afganistanu do svetového diania.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

K americkým požiadavkám pristupuje systémom „áno, ale…“. Namiesto zatvorenia hranice s Afganistanom, ako žiadali USA, len sprísnil kontroly.

Ochota po istú hranicu

Úprimnému odhodlaniu moslimského Pakistanu vydať teroristov sa však dá veriť. Spojeným štátom už v minulosti vydal Ramziho Jusufa, ktorý bol obvinený z účasti na útoku na budovu WTC v roku 1993.

Tentokrát však USA žiadajú omnoho viac než vydanie jedného muža.

Schyľuje sa k silnému útoku na bin Ladínove základne v susednom Afganistane. Washington žiada aj povolenie na prelety nad pakistanským územím, potreboval by letiská a zázemie na svoje operácie. Trvá na zastavení logistických dodávok pre Taliban, najmä pohonných hmôt. „Musíme teroristov vykoreniť,“ povedal Powell potom, ako Mušaráfovi svoje požiadavky oznámil.

SkryťVypnúť reklamu

Keď v roku 1998 zaútočili Američania raketami na bin Ladína, ulice Islamabádu sa zaplnili fanatickým davom, ktorý skandoval protiamerické heslá. V Pakistane je okrem iného veľmi veľa afganských utečencov – po americkom útoku by sa ich počet mohol dramaticky zvýšiť.

Útoky na Američanov tu nie sú výnimočné. V roku 1999 zasiahli rakety neznámych útočníkov informačné centrum USA v hlavnom meste. Ešte v roku 1979 zahynuli pri napadnutí amerického veľvyslanectva dvaja americkí vojaci.

Jadrové zbrane

Vzťah Afganistan – Pakistan je ako na hojdačke. Pakistan bol počas sovietskej invázie základňou vysokých dôstojníkov CIA, ktorí podporovali a koordinovali boj afganských mudžáhidov proti invázii. Spolupráca tajných služieb oboch štátov bola v tom čase veľmi dobrá.

SkryťVypnúť reklamu

Keď Pakistan v roku 1998 úspešne uskutočnil testy atómových zbraní, len dva týždne po znepriatelenej Indii, v USA sa nahnevali a prišli ekonomické sankcie.

Generál Parvíz Mušaráf sa o rok nato dostal k moci – učebnicovým vojenským prevratom. Režim v tomto veľmi chudobnom štáte je klasickou vojenskou diktatúrou. Vo výročnej správe amerického ministerstva zahraničných vecí o terorizme sa uvádza, že Taliban dostáva od Pakistanu materiál, palivo, peniaze a vojenských poradcov. V Pakistane sú aj náboženské školy, ktoré slúžili ako tréningové centrá pre teroristov, uvádza správa.

V tejto výnimočnej situácii sú Spojené štáty za spoluprácu ochotné nad Pakistanom prižmúriť oči. Dokonca ponúkajú uvoľnenie sankcií, ktoré uvalili po jadrových pokusoch – teda zákaz predaja zbraní a licencií na ne a finančné sankcie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 719
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 516
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 531
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 515
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 479
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 028
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 196
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu