
Celá Európa bola včera minútu ticho. K pietnej spomienke na obete teroristického útoku na USA sa pridali aj mnohí na Slovensku. Na minútu sa život zastavil aj v bratislavskom obchodnom dome Tesco.
FOTO SME - PAVOL MAJER
Larry Silverstein, ktorý si Svetové obchodné centrum prenajal na 99 rokov len pred približne dvoma mesiacmi, teraz zisťuje, koľko mu vlastne poisťovne za úplné zničenie oboch veží zaplatia. Podľa anglického denníka The Guardian je reakcia poisťovní pomerne chladná. Možnosť, že obe budovy budú zničené súčasne alebo krátko po sebe, sa považovala takmer za vylúčenú, preto vraj neboli poistené dostatočne vysoko.
Poisťovací sektor ohlásil svoje rozhodnutie preskúmať možnú spoluzodpovednosť americkej vlády za teroristický útok. Ak sa zničenie „dvojičiek“ bude hodnotiť ako vojnový akt, poisťovne by neplatili nič. Na škody spôsobené vojnovými akciami sa totiž poistky nevzťahujú.
Okrem toho po teroristickom útoku na Svetové obchodné centrum v roku 1993 mnohí poisťovatelia vložili do svojich zmlúv dodatok, že v prípade teroristického útoku nemusia platiť. To znamená, že nie všetky budovy v okolí centra budú mať nárok na náhradu škôd. Postihnuté osoby by však podľa doteraz zverejnených správ odškodnenie mali dostať.
Poisťovne sa však napriek všetkému na plnenie svojich záväzkov pripravujú. Podľa predbežných prepočtov môžu nároky na poistné plnenia dosiahnuť približne 15 miliárd dolárov. Niektorí poisťovatelia si však myslia, že to bude 25 až 30 miliárd.
Britský Lloyd‘s tvrdí, že na úplné vyčíslenie škôd bude potrebných niekoľko rokov. „Katastrofa spôsobila najväčšie množstvo vzájomne prepojených poistných udalostí, aké kedy poistný priemysel videl,“ vyhlásil Llyod‘s a dodal, že škody na niektorých budovách môžu byť objavené až o mesiace alebo roky.
Ešte aj dva roky po zemetrasení v Kalifornii z roku 1994 sa objavovali nároky na vyplatenie náhrad za vzniknuté škody. V jednej veci sa však zhodnú skoro všetci. Pravdepodobne pôjde o najväčšiu poistnú udalosť spôsobenú človekom.
Autor: gk