Minister obrany Donald Rumsfeld povedal, že terorizmus je „bojiskom budúcnosti“. V roku 1998 ste povedali niečo podobné, keď sieť Usamá bin Ladína zaútočila na americké ambasády v Keni a Tanzánii. Aké ponaučenie ste si vzali z tejto skúsenosti?
„Zaútočili na nás pre to, čím sme. Sme globálni, sme za demokraciu, slobodu a otvorenú spoločnosť.
Bombové útoky na naše veľvyslanectvá nás poučili, že otvorená spoločnosť má zraniteľné miesta, ktoré treba chrániť čo najsystematickejšie. Odpovedali sme tak efektívne, ako sa len dalo: vojenskými útokmi v Sudáne a na bin Ladínove tábory v Afganistane. Dnes je situácia veľmi odlišná. Ameriku zasiahli na jej vlastnej pôde a za jeden deň sme stratili najviac ľudí v dejinách tejto krajiny. Bojisko sa zmenilo. Ak je bin Ladín zodpovedný, je úplne namieste dať Afganistanu ultimátum, aby ho vydal, inak bude niesť následky.“
Znamená tento útok posun v americkej verejnej mienke, ktorá prekonáva tzv. somálsky syndróm – teda silnú nechuť Američanov k možnosti strát na životoch v zahraničí?
„Teraz to tak celkom určite vyzerá. Je tu pocit, že nás napadli a musíme sa brániť. Žili sme v nereálnom svete, kde sme si mysleli, že prejdeme cez všetko antiseptickým spôsobom, bez obetí. Tu musí nastať zmena. Zomreli nevinní ľudia. Muži a ženy našej armády sú veľmi statoční. Ak budú mať podporu verejnosti, urobia, čo treba. Časy antiseptických vojnových výprav sú preč.“
Čítajte viac v téme Autor: NATHAH GARDELS © Global Viewpoint, Los Angeles Times SyndicateCelé znenie rozhovoru bude publikované v pondelkovom vydaní denník