Tieto správy dokladajú, že Američania sa pripravujú na vážnu vojenskú odvetu za atentáty, pri ktorých v utorok zahynuli v New Yorku a vo Washingtone tisíce ľudí.
Starosta New Yorku Rudolph Giuliani informoval, že po výbuchoch vo Svetovom obchodnom centre je nezvestných 4763 ľudí. Podľa ministerstva obrany nevedia o osude 126 osôb v Pentagone.
Po celých Spojených štátoch včera prebiehal národný deň modlitieb a spomienok na obete. Prezident George Bush, ktorý vyhlásil deň modlitieb, sa zúčastnil na omši vo Washingtone a hneď nato odcestoval do New Yorku, aby ukázal podporu ťažko skúšanému mestu.
Rezervisti majú pôsobiť ako hliadky proti útokom stíhačiek a pre ďalšie úlohy na domácich vojenských základniach. Súčasne Kongres pokročil pri prijímaní rezolúcie, ktorá dovolí Bushovi nariadiť možno rozsiahle vojenské údery ako reakciu na bezprecedentne koordinovaný teroristický útok. Senát schválil 40-miliardový pohotovostný balík na protiteroristické opatrenia, záchranu a obnovu.
Spravodajské služby medzitým vystupňovali medzinárodné vyšetrovanie únosu štyroch civilných lietadiel, ktoré použili teroristi ako „zbrane“ – dve z nich nárazom zdemolovali oba mrakodrapy WTC, tretí urobil obrovskú dieru do budovy Pentagonu, štvrtý sa zrútil pri Pensylvánii, keď nad ním únoscovia stratili kontrolu.
Generálny prokurátor John Ashcroft oznámil, že išlo o 18 únoscov – zverejnili aj ich mená. Podozrivým číslo jeden zostáva Usamá bin Ladín, saudský milionár žijúci v Afganistane pod ochranou vládneho Talibanu, organizátor medzinárodnej teroristickej siete. Ten údajne odmietol, že by mal s atentátom niečo spoločné, a povedal, že je to „trest všemocného Alaha“ – ako uvádzajú pakistanskí novinári. Ashcroft dodal, že únoscovia mali údajne značný počet spolupracovníkov.
Čítajte viac v sobotňajšom mimoriadnom vydaní