V jesennej, a už vlastne predvianočnej prekladovej ponuke vydavateľstva Slovenský spisovateľ je vyše dvadsať titulov. Priaznivcov náročného čítania určite zaujme výber z najlepších poviedok uruguajského autora Horacia Quirogu Príbehy z pralesa, ktorý je už na knižných pultoch. Je to jeho slovenská premiéra a dielo preložila Eva Palkovičová. „K tomu v októbri pribudnú Rozprávky Hermanna Hesseho, ktoré vybral a zostavil znalec jeho diela Volker Michels,“ hovorí riaditeľ vydavateľstva Milan Chovanec. „Použili sme starší preklad Anny Ferkovej, bolo však treba preložiť ešte jednu poviedku, ktorá z vtedajšieho vydania vypadla, no do originálnej verzie patrí.“
Súčasne príde na trh aj Matrionina chalupa od Alexandra Solženicyna, spisovateľa, ktorý ako prvý v bývalom Sovietskom zväze začal opisovať hrôzy stalinizmu. Kniha okrem rovnomennej novely obsahuje ešte Prípad na stanici Kočetovka a Vo vyššom záujme. „V dvoch prípadoch sme vychádzali z prekladov Zory Jesenskej, ktoré sme zrevidovali podľa nových, necenzurovaných originálov. Novelu Vo vyššom záujme však Solženicyn tak prepracoval, že ju musela nanovo preložila Viera Hegerová.“ K týmto titulom čoskoro pribudne dielo Petera Careyho, laureáta Bookerovej ceny 2001, nazvané Príbeh Neda Kellyho. „Nadchlo ma, akým spôsobom dokázal Carey napísať dielo z čias osídľovania Austrálie. Rozprávanie muža, vodcu povestného gangu, je písané v prvej osobe a vyznačuje sa pôsobivými, hoci nezvykle dlhými vetami. Výborný preklad Viktora Krupu tak musel riešiť dilemu zachovania autentickosti i jednoduchosti rozprávania a, samozrejme, aj čitateľskej príťažlivosti. Len dúfam, že Kellyho nebudú spájať s tragickým osudom poradcu Tonyho Blaira.“
Pred Vianocami vyjde v Slovenskom spisovateli jedna z vrcholných esejí Alberta Camusa Vzbúrený človek, názvom odkazujúcej na výrok „Búrime sa, teda sme“, v ktorého duchu sa nesie Camusovo hľadanie nového poznania. „Ak sa nám podarí získať podporu z ministerstva kultúry, chceli by sme do konca roka vydať aj Život včiel Mauricea Maeterlincka, asi dvestopäťdesiatstranovú esej či rozpravu, takže tento titul je zatiaľ s otáznikom, no ak získame financie, je pripravený na vydanie.“
„Každý týždeň vydáme aspoň jednu knihu,“ hovorí Milan Chovanec, a ak píšeme o náročnej lieratúre či náročných čitateľoch, mnohí z nich vo chvíľach oddychu siahnu aj po kvalitnej detektívke, ktorú zaručuje Agatha Christie svojím Vreckom plným zrna, prinášajúcom ďalší z prípadov bystrej slečny Marplovej, či Ed McBain a jeho Obeť. Spoločenským románom, ktorý poznáme už z filmového spracovania s Michaelom Douglasom a Kathleen Turnerovou, je Vojna Roseovcov, kde Warren Adler opisuje dramatický príbeh manželov, ktorých vzťah prechádza od rozpadu až k smrteľnej nenávisti. ALEXANDER BALOGH