
FOTO - ČTK
Zajtra bude mať STING narodeniny. Tvrdí, že žije ako námorník medzi viacerými svetmi. Päťdesiatku mu pred dvomi rokmi prekazil Usáma bin Ládin. Chcel ju osláviť vo veľkom štýle, ale tri týždne po jedenástom septembri sa mu oslavovať veľmi nechcelo. Jeho nový album Sacred Love sa začal rodiť práve vtedy. Medzitým si Sting, po porade s deťmi, nechal narásť bokombrady. Dospelé deti aj prešedivelé bokombrady sa dokonale hodia k imidžu uvoľnene filozofujúceho a uvoľnene starnúceho muža.
Sedíte tu v polohe lotosového kvetu, celý v bielom ako indický guru. Dali ste sa na ezoteriku?
„Nie. Lotosový kvet je jednoducho pohodlná poloha. Nehlásim sa k žiadnej viere. Boha a transcendenciu nenachádzam v kostole, ale v iných veciach. Napríklad vo vzťahu k žene a deťom. Titulná pieseň Sacred Love nie je, napriek názvu, o náboženstve, ale o sexe. Aj sex je čosi sväté.“
Spievate tam: Premýšľal som o náboženstve/ Premýšľal som o Biblii. Načo ste prišli?
„Každý človek má duchovné potreby, či už si to prizná, alebo nie. Pre niekoho sa duchovné hľadanie odohráva v sexe, pre iného v drogách, ja osobne dávam prednosť hudbe.“
Vlastnej?
„Nielen. Mojou momentálnou vášňou sú Bachove Goldbergovské variácie v podaní Glenna Goulda. Hrám si ich aj sám, ale dosť zle.“
Ako by mala na poslucháčov účinkovať vaša hudba?
„Chcel by som im dať niečo, čo urobí život trošku krajším. Na Sacred Love som začal pracovať po jedenástom septembri 2001. Vo World Trade Center mi zahynul priateľ. Pýtal som sa naliehavejšie, než kedykoľvek predtým: Čo budem robiť? Mám vôbec čo povedať?“
A máte?
„Piesne nenesú nijaké politické posolstvo, ak ste mali na mysli toto. Odrážajú môj zmätok zoči-voči jedenástemu septembru, vojne v Afganistane a prípravám na ťaženie v Iraku. Pre človeka, ktorý bol celý život pacifista, to bolo veľmi ťažké, mätúce obdobie.“
Do akej miery sú umelci povinní zaujímať stanovisko vo vojnových konfliktoch?
„Umelci nie sú novinári alebo politici. Umenie by malo odrážať svet, ale nepriamo, v metaforách. Ja sa napríklad už dávno zaujímam o arabskú hudbu a využívam ju. A teraz som s tým vedome pokračoval. Mnohí arabskú kultúru podceňujú, nerozumejú jej.“
Neboli ste sklamaný, keď sa pozornosť obrátila na aktuálne krízy a už sa menej diskutuje o ekologických projektoch, akým je vaša nadácia Rainforest Foundation?
„Nadácia je dobre rozbehnutá. Existuje už štrnásť rokov a podporuje projekty v rôznych krajinách. Snažíme sa dosiahnuť, aby ľudia z dažďových pralesov boli schopní brániť svoj spôsob života. Musím povedať, že skleníkový efekt ma dnes desí viac než al-Káida.“
Nevyzeráte vydesene.
„Čo iné mi zostáva? Ako pesimista toho človek veľa nezmôže.“
Autor: MICHAEL SONTHEIMER, dpa