Gréckemu basketbalovému šampionátu žien chýbalo všeličo. Predovšetkým divácka kulisa. Starali sa o ňu bubeníci z Trutnova, poľskí námorníci z Gdyne, Španieli a predovšetkým Rusi. Presne tieto štyri krajiny bojovali o titul. Konečne ho získali Rusky. Znie to neuveriteľne, ZSSR mal 22 titulov, jeho nástupca po rozpade impéria žiadny. Až teraz.
Chýrny tréner Vadim Kapranov, muž prísny i neprístupný, na veľmi improvizovanej tlačovej besede otvoril dušu. Strojca úspechov francúzskeho Bourges zrazu podrobne a zoširoka vysvetľoval prerod ruského basketbalu. „Bol odsúdený na zánik, bol na umretie. Veľmi ma to bolelo. Toľko skvelých hráčok a všetky boli roztrúsené po celom svete,“ spomínal.
Prítomnosť je iná. Basketbal prežíva v tejto krajine obrovskú renesanciu. Preto sa v roku 2001vrátil domov. V športovo všestrannom Rusku sa ženský basketbal presadzuje v konkurencii výborného hokeja, hádzanej, volejbalu, mužského basketbalu a medzi desiatkami hviezd v individuálnych športoch.
„Ten boom znamená, že možno vyberať z takej základne, že by som azda postavil dve zostavy schopné bojovať na šampionáte o medaily. Navyše kluby obohajúce prítomnosť amerických hviezd,“ nadchýnal sa Kapranov. Nevylúčil, že na olympiáde zaútočia jeho zverenky na suverenitu USA, šance dáva aj Češkám.
Ruskí basketbaloví predstavitelia považujú za chválu, a nie hanu magnátov z Jekaterinburgu, štedrosť, ktorej sa ani nechce veriť. „Hviezdnej pivotke Jelene Baranovovej platíme 17-tisíc eur mesačne,“ priam sa chvastali. Pre dcéru amerického esa Yolandu Griffithovú pripravili po tohtoročnom euroligovom víťazstve UMMC Jekaterinburgu telemost so Sacramentom. Zauralskí multimiliardári sa síce na tribúne patraskej haly správali ako majitelia sveta, ale k hráčkam boli úctiví, pozorní, vonkoncom nie majetnícki. Kapranov prijímal ich gratulácie s úsmevom a rezervovane. Je z iného cesta.
„Telemost“ na tlačovej besede robila Michaela Pavlíčková, pražská rodáčka s americkou univerzitou, hráčka prvej pätorky Bobrovského výberu. Míša, ktorá do marca tohto roka hrala pod Hejkovej vedením za Ružomberok (ako vďačne sme pustili preč taký tromf!), prekladala do angličtiny. Jej tréner Jan Bobrovský hovoril po česky. „Som šťastný zo strieborných medailí. Pravda, mali sme blízko k absolútnemu triumfu. Náš tím je perspektívny. Oplatilo sa čakať. Dievčatám ďakujem za výkony, českým a brnianskym činovníkom za dôveru. Tá je základom cesty k veľkým cieľom,“ hovoril Bobrovský a vôbec neprekážalo, že na jeho tvári sa predsa odzrkadľovalo sklamanie.
Na Slovensku (Myjava, Košice) pôsobila i ruská rozohrávačka Jekaterinburgu Anna Archipovová, ktorú vybrali do All Stars šampionátu. Časy sa menia. Dnes u nás nehrajú legionárky, ba ani naše špičky.
Autor: Patras