ívnili. Niektorí protiteroristickí odborníci už pripustili, že výpadok mohol byť dôsledkom sabotáže.
„Najskôr New York, Londýn, Kodaň a teraz Taliansko. Iste, môže to byť náhoda. Štyri vystupňované a podobné udalosti za mesiac a pol môžu mať jedno spoločné vysvetlenie. Mohli byť súčasťou jediného plánu,“ citoval včera milánsky denník Corriere della Sera protiteroristického experta, ktorý nechcel byť menovaný.
Mal ma mysli udalosti z minulého utorka, keď gigantický výpadok postihol Dánsko a Švédsko a milióny ľudí sa tam ocitli v chaose. Pred dvoma týždňami sa čosi podobné stalo v Londýne. V auguste zasa obrovský výpadok elektriny postihol severovýchod USA a Kanady - v oboch krajinách vtedy zostalo viac ako 50 miliónov ľudí bez prúdu až tri dni.
Taliansky minister priemyslu Antonio Marzano však takúto možnosť vylúčil. „Sme slabí, pretože zo zahraničia dovážame príliš veľa elektriny a pretože sme od tejto elektriny veľmi závislí,“ povedal.
A práve preto sa v Taliansku po nedeli rozprúdili politické debaty. Opozícia už stihla vláde vytknúť, že zanedbala budovanie nových elektrární. Kabinet pravého stredu naproti tomu oznámil, že príčina sa vyšetrí, ako najrýchlejšie to pôjde - vyšetrovanie už včera začala rímska prokuratúra. Za výstavbu nových elektrární sa vyslovil aj prezident Carlo Azeglio Ciampi. Podľa neho by tak bolo možné podobným poruchám zabrániť.
Niektorí politici okrem toho tvrdia, že porucha bola výzvou na začatie hospodárskych reforiem, ich súčasťou by vraj mali byť opatrenia, ktoré by podnietili výstavbu zariadení na výrobu energie v krajine a obmedzili dovoz prúdu z cudziny.
Po včerajšku je už známy i počet obetí výpadku. Agentúra ANSA oznámila, že zomreli štyria ľudia. Dve staršie ženy spadli vo svojich domoch v tme na schodoch, deväťdesiatdvaročná žena zhorela, pretože sa na nej od horiacej sviečky chytili šaty, a jedna žena zahynula pri dopravnej nehode na križovatke v čase, keď nefungovali semafory.
(čtk, mm)