
Wesley Clark šokuje Ameriku. FOTO - REUTERS
Štvorhviezdičkový penzionovaný generál Wesley Clark šokuje Ameriku. Stačilo mu iba pár dní a vyšplhal sa na prvú priečku medzi desiatimi prezidentskými kandidátmi Demokratickej strany a v celoamerickej popularite sa zároveň dostal na úroveň súčasného prezidenta - republikána Georgea Busha.
Kométa
Pre Clarka je zatiaľ kľúčové, že vedie v prieskumoch vlastnej strany. Najväčší súboj sa teraz odohráva tam. Desať mužov bojuje o jedno miesto. Bush je mimo hry. Jeho poradcovia mu totiž naordinovali vyčkávaciu taktiku: nebude súperiť s desiatimi kandidátmi, počká si na jediného. A dnes to vyzerá, že by to o rok celkom pokojne mohol byť práve Wesley Clark.
Clark ako bývalý veliteľ vojsk NATO, ktorý riadil operáciu proti Miloševičovi a potom robil analytika televízie CNN, veľmi dobre prečítal situáciu. Do kampane sa zapojil v momente, keď sa deviati demokratickí kandidáti začali vzájomne kritizovať. Vtedy sa objavil ako kométa a okamžite sa stal lídrom.
Clark vhupol do boja o Biely dom zo dňa na deň, má však všetko, čo kandidát v Amerike potrebuje: vojenskú kariéru, nezanedbateľnú úctu, popularitu a charizmu. Veľmi mu pomáha, že sa stal miláčikom médií.
Mohol som byť republikánom
Výhodou môže byť aj to, že do poslednej chvíle nebolo jasné, ku ktorej strane sa pridá. Ako vojak končil kariéru pod demokratickým prezidentom Billom Clintonom, ako civil viac inklinoval k republikánom. Karl Rove, sivá eminencia Bushovej vlády, jeho ponuku o pomoc po 11. septembri odmietol.
„Bol by som sa stal republikánom, keby bol Karl Rove na moje telefonáty odpovedal,“ prezradil teraz americkým novinárom. Keďže to nevyšlo, dal sa do služieb Demokratickej strany. V nej získal okamžitú podporu bývalého prezidenta Billa Clintona a jeho manželky Hillary.
„Pre Clintonovcov sa stáva Clark významným politickým koňom. Keďže sú veľmi dobrí v zákulisných hrách, je zrejmé, že cez Clarka sa pokúsia dostať Busha z úradu,“ tvrdí komentátor Dick Morris, ktorý bol voľakedy hlavným politickým poradcom Clintona, no neskôr sa rozišli.
Nový americký patriotizmus
Clark mal výborný začiatok, mnohí však upozorňujú, že môže aj rýchlo zhasnúť. Zatiaľ to tak nevyzerá. Wesley Clark totiž našiel veľmi dobrú ústrednú tému: nový patriotizmus.
„Musíme mať nový druh patriotizmu, ktorý uznáva, že v časoch vojny alebo mieru vyžaduje demokracia dialóg, nesúhlas a odvahu hovoriť nahlas. A tí, čo sa tak správajú, by mali byť uctievaní a nie zatracovaní!“
K tomu pridáva tvrdú kritiku Busha za nezvládnutý postup v Iraku po odstránení Saddáma Husajna a brnká aj na tradičné hospodárske city Američanov. „Jedným z princípov, ktorý sme sa naučili v ozbrojených silách Ameriky, je povinnosť na zodpovednosť. Američania sa dnes teda pýtajú: Prečo sme v priebehu troch rokov stratili tri milióny pracovných miest?“
Penzionovanému generálovi sa vyčíta, že nerozumie práve ekonomike a že nepozná skutočné problémy bežného Američana. Tieto „detaily“ však chce Clark presunúť na štáb odborných poradcov. Jeho cieľom je zacieliť a zvíťaziť. Chce urobiť to, čo vojaci vedia najlepšie. O to viac ich potom zvykne trápiť prehra…
MICHAL HAVRAN