
Lauru Bushovú privítal Chirac bozkom na ruku. FOTO - REUTERS
iť spory, ktoré vyvolala vojna v Iraku.
Bozk na ruku a úsmev pani Bushovej zatienil aj udalosť dňa, ktorou nepochybne je návrat Ameriky do Organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO). Z organizácie stiahol Spojené štáty pred takmer dvadsiatimi rokmi prezident Ronald Reagan. Washington ju považoval za protizápadnú základňu a čiernu dieru, v ktorej sa strácali milióny dolárov.
Postoj zmenil až George Bush. Vlani v decembri oznámil návrat. The New York Times vtedy napísal, že sa snaží kúpiť si OSN pred akciou v Iraku. Nepodarilo sa, napriek tomu sa Washington do UNESCO vracia.
Chce s jej pomocou zastaviť rodenie nových teroristov. Washington aj UNESCO sa zhodujú, že práve výchova a kultúra môžu ovplyvniť vznik nových totalít a radikálnych spoločenstiev. Otázkou je, či sa zhodnú aj v tom, čo je príčinou posilnenia týchto nebezpečných trendov. S Amerikou hlavne prichádza aj ročný príspevok 53 miliónov dolárov.
Bývalá knihovníčka a učiteľka je ideálnym poslom zmieru. Hovorila, že sa nikdy nebude miešať do politiky, teraz do nej mnohí v Bielom dome vkladajú nádeje. Georgeovi Bushovi sa spory s Chiracom nepodarilo urovnať. Nepomohla ani schôdzka v New Yorku. O niečo lepšie dopadlo stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Aj tu je ale ešte ďaleko k normálu. Z Paríža sa dnes pani Bushová posúva do Moskvy.
Laura by mala do chladných politických vzťahov vpustiť trochu citov a ľudského tepla. „Prezident vyslal svojho najdôležitejšieho emisára,“ povedal Chiracovi americký veľvyslanec v Paríži Howard Leach. Laura doteraz učila deti čítať, teraz si overí, či dokáže naučiť dospelých počúvať.